Dolar 18,6357
Euro 19,6258
Altın 1.077,62
BİST 5.046,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük 13°C
Hafif Yağmurlu
Karabük
13°C
Hafif Yağmurlu
Cts 14°C
Paz 12°C
Pts 12°C
Sal 13°C

Hedef Sıfır Atık

Hedef Sıfır Atık
12 Mart 2021 09:33

Karabük Üniversitesinden “Hedef Sıfır Atık” Konferansı

Karabük Üniversitesinde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Plastik atıkların piroliz yöntemiyle bertaraf edilmesi ve geri kazanımı” konulu seminer düzenlendi.

Kaynakların daha verimli kullanılması, israfın önlenmesi, atık oluşumunun engellenmesi, atığın ayrı toplanması veya geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan “sıfır atık” konulu seminer 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda düzenlendi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar’ın yanı sıra üniversitenin çeşitli birimlerinde görev yapan idari personel katıldı. Proje, Cumhurbaşkanlığınca başlatılan “Sıfır atık” kampanyasına destek vererek TR 81 bölgesinde endüstriyel kirliliğim önlenmesi, sanayi tesislerinden çıkan evsel ve sanayi atıkların bertaraf edilmesi ve bu atıkları ekonomik değeri yüksek ürünlere dönüştürerek geri kazanmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor. Karabük Üniversitesi, Karabük Belediyesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odasından oluşan konsorsiyum bütün Karabük’te atık yönetimi bilinci oluşturma adına birlikte projeyi yürütmekte.

Hedefimiz bilinçli bir toplum oluşturmak

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, KBÜ personelinin sıfır atık konusunda daha da bilinçlenmesini sağlamak için böyle bir seminerin düzenlediğini ifade etti. Prof. Dr. Mustafa Yaşar sözlerinin devamından şunları söyledi;
2008 Yılında Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü (EKÖK) projesine başlamıştık. Bu projede iyi bir mesafe kat ettik ve şu an bitme aşamasında. Tüm Türkiye’deki ağır sanayi de özellikle metal sektörü ve tüm diğer sektörleri de kapsayacak şekilde kirlilik başlamadan nasıl yok ederiz bu konuda çalıştık. 2023 yılından sonra tüm firmalar EKÖK belgesi alacak. Karabük Üniversitesi bu belgeyi tüm Türkiye’ye inşallah sağlamış olacak. Üniversitemiz, Karabük Belediyesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odasıyla bir proje daha yürüttük. Bu proje plastik atıklarım geri kazanımı hedefliyor. O konuda da bir tesis kuruyoruz. Bugün de özellikle üniversitemizdeki personelimizi bilinçlendirelim istedik. İstediğimiz kadar tedbir alsak da zorunlu tutsakta her şey insanda bitiyor. Bilinçli bir toplum oluşturmadığımız müddetçe yaptığımız hiçbir faaliyet işe yaramıyor. Gerçek manada üniversitemizde sıfır atığa inşallah ulaşırız.

Hedef Sıfır Atık
Hedef Sıfır Atık

Sıfır atık konusundaki katılımlar önem arz etmekte

Programa katılan ve sunumları gerçekleştiren KARÇED Mühendislik Müdürü Mehmet Kande KBÜ Personelinin sıfır atık projesi konusunda Türkiye’deki etkilerini, hedefleri ve dünyadaki çevre kirliliğine ne kadar etkisi olduğunu anlatmak amacıyla semineri yaptıklarını söyledi. Kande her bir bireyin sıfır atık kapsamındaki katılımları önem arz ettiğini belirterek sözlerini şu cümlelerle tamamladı.
Bilinçli bir toplumla gelecek nesillere daha çevreci bir yaklaşımla daha temiz bir dünya bırakmayı ümit ediyoruz.

KARÇED Mühendislik Teknik Müdürü Çevre Mühendisi Ebru Ünal “Sıfır Atık Projesi Eğitim” sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda konuyla alakalı yönetmelik, sıfır atık hiyerarşisi, kazanımlar ve sıfır atık sisteminden bahsedildi.

YORUMLAR