Dolar 27,1893
Euro 28,9649
Altın 1.682,06
BİST 8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük 31°C
Açık
Karabük
31°C
Açık
Sal 31°C
Çar 26°C
Per 23°C
Cum 22°C

Teknokent’te Yer Tahsisine Başlandı

Teknokent’te Yer Tahsisine Başlandı
8 Haziran 2020 10:30 | Son Güncellenme: 28 Eylül 2020 10:34

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Teknokent’te AR-Ge firmalarına yer tahsisine başlandı.

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Ar-Ge firmaları yer almaya başlıyor. Firmalar, KBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yer almak için www.karabuktgb.com.tr adresinde bulunan “Ön başvuru” linkini kullanarak başvuru süreçlerini başlatabilecekler.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 29 Mayıs 2020 tarihinden itibaren bölgenin hizmet ve imkanlardan yararlanmak isteyen girişimcilere yer tahsisi yapılmasına başlandı. KBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ileri teknolojileri kullanmakta olan yerli ve yabancı firmalar, üniversite, yenilikçi teknolojiler geliştirmek isteyen KOBİ’ler, TEKMER’lerde büyüyen firmalar, ticarileştirilebilecek fikri olan girişimciler yer alabilecek. Bölgede yer alan firmalar üniversite ve sanayinin yer aldığı aynı ortamda olmanın yanı sıra bazı vergi istisnalarından da faydalanabilecek.

Ayrıca Karabük Üniversitesi Rektörlüğü’nün başvuru sahibi olduğu proje ile; Karabük Üniversitesi kampüsünde bulunan ve brüt alanı 2 bin 139 metrekare olan binanın teknoloji geliştirme bölgesi (teknopark) haline dönüştürülmesi, yatırımcıların, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerinin Ar-Ge yapabilecekleri alanların ve Ar-Ge odaklı ekosistemin oluşturulması, kümelenmenin sağlanması, teknolojik dışa bağımlılığın en aza indirilmesi, kuluçka merkezleri ile Ar-Ge, sanayi ve demir-çelik sektöründe istihdamın arttırılması hedefleniyor. Toplam 3.999.713,03 TL bütçeli proje için BAKKA tarafından 2.999.713,03 TL hibe desteği alındı.

KBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin girişimcilere sağlayacağı avantajlar şu şekilde olacak;

  • Bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu Bölgedeki yazılım, tasarım veya Ar-Ge faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır.
  • Bölgede çalışan; Ar-Ge, tasarım ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.
  • Bölge içerisinde faaliyette bulunan gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri, yazılım, tasarım veya Ar-Ge faaliyetleri dolayısıyla 4691 sayılı Kanunda yer alan vergisel teşviklerden bütün halinde yararlanabilirler.
  • 31.12.2023 tarihine kadar uygulanmak üzere, Bölgede faaliyette bulunanlara Bakanlık tarafından uygun görülen alanlarda gerçekleştirecekleri projelerinin finansmanında kullanılmak üzere gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından sağlanan sermaye destekleri bu firmalara da sağlanır.
  • Kanuna göre teknoloji geliştirme bölgesinde ve ihtisas teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilerin kazançlarının gelir veya kurumlar vergisinden istisna bulunduğu süre içinde münhasıran bu Bölgelerde ürettikleri ve sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, İnternet, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetlerinin, 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu kapsamında katma değer vergisinden müstesna tutulabilir.
  • Bölgelerde Kanun kapsamında yürütülen yazılım, Ar-Ge, yenilik ve tasarım projeleri ile ilgili araştırmalarda kullanılmak üzere ithal edilen eşya, gümrük vergisi ve her türlü fondan, bu kapsamda düzenlenen kağıtlar ve yapılan işlemler damga vergisi ve harçtan istisnadır.”

Teknoloji Geliştirme Bölgesi, “Karabük Üniversitesi, Karabük Belediyesi, Karabük İl Özel İdaresi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, Karabük Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Teşekkül Başkanlığı, Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.,Aygünsan Demir Çelik ve ticaret Ltd.Şti., Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri A.Ş., Çaprazoğlu Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Çelsentaş Çelik Mamulleri Sanayi ve TicaretA.Ş., Işık Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mescier Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Rolmak Döküm Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti., Saka Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Topçugiller Demir Çelik Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti., Yolbulan Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş.” gibi 16 ortaktan oluşuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.