YSK, 2024 Mahalli İdareler Seçim Takvimini Açıkladı

YSK, 2024 Mahalli İdareler Seçimleri için seçim takvimini Resmi Gazete ’de yayımladı. Takvim, seçime katılacak siyasi partilerden aday listelerine, seçmen kütüğünden seyyar sandığa kadar birçok konuyu içeriyor.

Aralık 1, 2023 - 21:21
 0  155
YSK, 2024 Mahalli İdareler Seçim Takvimini Açıkladı

YSK, 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçim takvimini belirledi. Takvime göre, seçim süreci 1 Ocak 2024’te başlayacak ve 27 Ocak’ta siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri kura ile belirlenecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçim takvimini belirledi. Takvim, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Takvime göre, seçim süreci 1 Ocak 2024’te başlayacak ve 27 Ocak’ta siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri kura ile belirlenecek.

Takvimde, seçime katılabilecek siyasi partilerin 2 Ocak’ta ilan edileceği, siyasi partilerin aday listelerini 20 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar teslim edeceği, il ve ilçe seçim kurullarının kesin aday listelerini 3 Mart Pazar günü açıklayacağı belirtildi.

Takvimde ayrıca, seçmen kütüğü, seyyar sandık, ön seçim, yurt dışı seçmen kütüğü, tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlüler gibi konularda da tarihler ve usuller yer aldı. Buna göre, seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi amacıyla kullanılan MERNİS’ten veri alımı ve güncelleme 1 Ocak’ta durdurulacak. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak’ta askıya çıkarılacak ve 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Seyyar sandıkta oy kullanabilmeleri için, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından seyyar sandık kurulu talep formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuru süreci 4-17 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Ön seçim yapacak siyasi partiler ise 3 Ocak’ta YSK’ye bildirilecek. Ön seçimde oy kullanacak partili üyeleri gösteren listeler 15 Ocak’a kadar ilgili ilçe seçim kurullarına gönderilecek. Ön seçim yapacak siyasi partiler üye kayıt defterlerini de 15 Ocak’a kadar ilgili ön seçim ilçe seçim kuruluna teslim edecek.

Yurt dışı seçmen kütüğü, tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlüler için de ayrı ayrı askı listeleri düzenlenecek. Bu listeler 4 Ocak’ta askıya çıkarılacak ve 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Bu listelere yapılacak itirazlar 20 Ocak’a kadar karara bağlanacak.

YSK, seçim takviminin gün gün aşamalarını resmi internet sitesinde de yayımladı. Seçim takvimine göre, seçim propagandası 21 Mart 2024 Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak ve 30 Mart 2024 Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecek.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow