Eflani

Karabük merkeze 46 km uzaklıkta bulunan Eflani ilçesi karayolu ile ortalama 45 dakika sürmekte ve içinde gölleri barındıran ormanlık alanlarının güzelliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

İlçenin yaylaları, mağaraları, tarihi tümülüsleri, höyükleri, akarsuları, şifalı suları ve göletleri tabiatı içinde yaşamak isteyenler için bulunmaz bir niğmet özelliğini taşımaktadır.

Ulu Yayla: (Akçakese köyü) Ulus İlçesi ile müşterek olarak kullanılan yayladır. Merkeze uzaklığı 20 km. dir. 14 km.si asfalt diğer kısmı stabilizedir. Genişliği 3000 metredir. Mayıs ve Ağustos ayları arası turizme elverişlidir. Her yıl 8 Ağustos tarihinde yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Kış aylarında ulaşım zordur.

Bedil Yaylası: İlçenin kuzey-batısında yer alır. Merkeze uzaklığı 10 km. civarındadır. Yolun 6 km. si asfalt diğeri ise stabilizedir. Yaylanın kuzeyi boydan boya, yüksekliği yer yer 70 ile 100 m. arasında değişen kez kaya adında düz ve dik bir dağ sırasıyla kesilmektedir. Bu kaya üzerinden tüm ova köyleri kuşbakışı görülebilmektedir. Bu manzara görenleri büyülemektedir. Dibek Pınarı ve çevresi çok güzel bir piknik alanıdır. Özellikle sonbahar aylarında kanlıca mantarı toplamak için çevreden çok sayıda insan gelmektedir.

YAĞLICA MEYDANI (Eşek Düzü) : İlçeniz Eflani-Karabük yolu üzerinde ve ilçeye 10km. Uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı kolay ve herkes tarafından bilinen bir yerdir. Özellikle yaz aylarında piknikçilerin yoğun akınına uğramaktadır. 2013 yılında meydan çevresinde CAMİŞ madencilik Şişecam fabrikası tarafından kuvars kumu hazırlama tesisi kurulmuştur.

Mağaralar

Cinoğlu ( cinemaroz) Mağarası ( Kaya tüneli) : Acıağaç Köyünün 4 km. kuzey batısında yer alır. Yaklaşık 2,5 m genişlikte ve 2,5 m. yüksekliğindedir. Tünelin at nalı şeklinde ağzı olup üzeri tonozludur. Tamamen el yapımı olan bu mağaramızın içersinde 130 merdivenden sonra karşımıza temiz bir su çıkmaktadır ve ileriye devam edilememektedir. Mağaranın ön kısmı tahrip edilmiş, iç kısımları yer yer kazılarak merdivenlerin çoğu kırılmıştır.

Ulugeçit Mağarası : Ulugeçit köyünün 500 m. Güney doğusunda yer alır. Mağaranın girişi 1m. Yükseklik ve 70 cm. enindedir. İçeriye girildiğinde ise yükseklik 3m. Genişlik 4m. Uzunluk ise 3,5 m. Civarına kadar uzanır. 1945 li yıllarda II. Dünya savaşında savaş endişesiyle mağaranın içerisi sığınak amacıyla temizlenmiştir. Mağaranın yaklaşık 500 m. Batısında 75 cm yükseklik ve 60 cm. genişlikte , oval biçimde kaya tüneli bulunmaktadır. Yaklaşık 5m. Gittikten sonra tünel çökmeler nedeniyle daralmakta ve ileriye gidilememektedir.
Ayrıca Demirli köyü İncüğez mahallesi çevresinde, Bağlıca Köyü ve Karataş Köyü çevresinde birçok mağara bulunmaktadır. Bunların çoğu define avcıları tarafından tahrip edilmiştir.

Eflani Tümülüsleri

Eflani bölgesinde (24 tane) Tümülüs vardır.
Eflani’nin 1 saat doğusunda Esencik Köyünde 3 tane (ören) tepeleri , 7 tane de (kervan) tepeleri adını taşıyan 10 Tümülüs olup henüz kazılmamışlardır.
Eflani’nin yarım saat güney batısında Yalacık köyünde (köle ) tepesi, (Kocatepe) ve ( Çalışlar ) tepesi denilen 3 tümülüs vardır. Bunların çoğu kazılmış ve tahrip olmuştur.
Eflani’nin kuzey batısında Kıran Köyünün Paşabey mahallesiyle, Mevruk köyünün Mahmutlar mahallesi arasında Tümülüs bulunmaktadır.

Höyükler

Bu bölge verimli topraklarıyla bir ziraat yeridir. Onun için eski insanlar zaman zaman burada iskân yeri kurmuşlardır. Bunların sayısı 2 tane olup Ören tepesi, Semerco Tepesi diye isimlendirilmişlerdir.
Ören Tepesi: Eflani’nin Kılvar Köyündedir. Olduğu yerde etrafı tepelerle çevrilmiş küçük bir düzlük ve bir de pınar vardır. Tepenin boyu 120 eni 50 yüksekliği 10m. dir. Doğu tarafının tepesine yakın yerinde biraz kazılmış moloz taşından harçla yapılmış bina temeli çıkarılmıştır.

Asar Kalesi

İlçenin Seferler Köyü kayalı mahallesinin 250 m. güneyinde doğal bir tepenin üzerine kurulmuştur. Doğu ve batısı oldukça yüksek ve % 50 meyillidir. Kuzey batısı daha alçak olduğundan dolayı kaleye bu tarafından çıkılmaktadır. Tepesinde 30 m2 Genişliğinde bir düzlük vardır. Bu düzlük tarla halindedir. Etrafında harçsız moloz taşından yapılmış bir sur enkazı bulunmaktadır. Kale Osmanlılar zamanında savunma amaçlı olarak kullanılmıştır.

Göller-Göletler ve Barajlar

Bölgede doğal göl yoktur. DSİ tarafından sulama maksadıyla 3 adet gölet yaptırılmış olup bunlar; 1 Km genişlikte 20-25 m derinliğinde Bostancılar Göleti, 1150 m genişliğinde 25-30 m derinliğinde Ortakçılar Göleti ve 2500 m genişliğinde 40-50 m derinliğinde Esencik Göletleri mevcuttur. Bölgede baraj bulunmamaktadır.

ŞİFALI SULAR
İlçede bilinen 2 adet şifalı su kaynağı bulunmaktadır.

1.Yağlıca Köyü sınırları içersinden çıkıp Safranbolu Çatak Köyüne akan ACISU, yaklaşık 0.5 lt/sn debiyle kaynaktan çıkan bu su maden suyu tadında olup kükürt ve demir sülfür içermektedir. Kaynaktan çıktığında ağır bir koku yaymakta ve geçtiği yerde sarı kahverengi bir renk bırakmaktadır. Çevre ilçelerden çok sayıda insan bu suya gelerek yıkanmakta ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

2.Abakolu Köyü Doğanoğlu Mahallesi sınırları içersinde doğup Kuloğlu deresine karışmaktadır. Çingen Köprüsünün yaklaşık 2 km. kuzeyinde ve yukarısında dik orman arazisinin çay tabanına yakın bir bölgesinden 20 lt/sn debiyle çıkmakta ve burada bir havuzda toplanmaktadır. Yöre insanı burayı çok iyi bilmekte ve özellikle hasat mevsiminden sonra gelerek suda yıkanmaktadır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri Acı su ile aynıdır. Çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
Bu su civarında tabiat çok güzel olup sağlık turizmine yönelik tesislerin yapımına uygundur. Bu tür tesisler yapıldığında bu bölge sağlık turizmi, ofroad turları ve av turizmine açılabilir. Ayrıca bu mevkiden geçen Kuloğlu deresi üzerinde alabalık üretim çiftlikleri kurulabilir.Hayvancılık yapılabilir.

İKLİM

Eflani İlçesinde genelde karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve bol kar yağışlıdır. Ancak Ova köylerinin kuzeyinde yazları daha sıcak kışları daha ılıman ve az yağışlıdır.

Hava Şartları

Bölgenin tamamında kış ve yaz aylarında yoğun sis görülür. Bu havalarda görüş mesafesi bazen 5 metre kadar düşmektedir. Kışın fazla kar yağmasından dolayı Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında ova köylerinin yolları kapanmaktadır. Ayrıca bu aylarda özellikle Asfalt yollarda buzlanma olmaktadır. Bölgenin hâkim rüzgarları lodos ve poyrazdır. Kış mevsiminde kuzey batıdan güneye doğru 1-6 Km hızla esen rüzgarlar görülmektedir.

ULAŞIM

Eflâni çevresinde bulunan Safranbolu, Karabük, Daday, Pınarbaşı’na asfalt yolla bağlıdır. Pınarbaşı, Azdavay ve Selalmaz’dan İstanbul’a giden araçlar Eflâni’den geçen yolu kullanmaktadırlar. Bu da ilçeye hareket getirmektedir. İlçeden İstanbul’a her gün otobüs seferleri vardır. Ayrıca İstanbul’dan ilçeye de her gün otobüs seferleri yapılmaktadır. Her saat başı Karabük ve Safranbolu’ya minibüsle ulaşım sağlanmaktadır. İlçenin köyler arasındaki yolların da büyük bir bölümü asfalttır.

Diğer İlçeler de burada;

Adres

Adres:

Eflani Kaymakamlığı Eflani Karabük

Çalışma Saatleri

Pazartesi

08:30 - 17:30

Salı

08:30 - 17:30

Çarşamba

08:30 - 17:30

Peşembe

08:30 - 17:30

Cuma

08:30 - 17:30

Cumartesi

-

Pazar

-

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed