Yeşil Yenice

Yenice Nerede, Nasıl Gidilir? Yenice’de Hayat Nasıldır? Yenice’de Gezilecek Yerler? Yenice’de Ne Yenir, Yenice’nin Sosyal Hayatı gibi bir çok sorularınız ve merak ettikleriniz var.

Çok uzun değil, daha 25 yıl öncesine kadar bağlı olduğu il ile karayolu bağlantısı olmaya ilçe özelliğini taşıyan Yenice, yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz ormanlar deniziyle kaplıdır. Onun için bir diğer adı da “Yeşil Yenice” dir.

Karabük‘de Kayabaşı Mahallesi önünde birleşen Araç ve Soğanlı Çaylarının birleşimiyle oluşan Filyos nehri, can suyu gibi ilçeye hayat verir.

Yenice, yazları serin, kışları soğuk ve yağışlıdır. Nemli, yağışlı ve sisli bir iklme sahip yörede, yıllık ortalama sıcaklık 13,6 derecedir.

İlçe merkezine bağlı 10 mahalle, 34 köy, Yortanpazarı Beldesine bağlı 7 mahalle mevcuttur. Toplam Nüfusu 2016 Yılı sonu itibariyle, 20.186 olarak gerçekleşmiştir. Merkez nüfusu 9.330 civarındadır.

Yenice’ye Ulaşım

Karayolu : Karabük – Yenice arası arabayla ortalama 30 dakika kadar sürmektedir. Yolculuk esnasında onlarca tünelden geçilmektedir. Yollar virajlı ve dar olduğundan seyahat esnasında hız yapılmaması, dikkatli olunması ve özellikle sollama yapılırken çok ama çok dikkatli olunması gerekir.
İstanbul tarafından gelecekler Bolu’nun Yeniçağa ilçesini geçtikten sonra sol tarafa dönen Zonguldak yolunu takip ederek Zonguldak’ın Gökçebey ilçesi yol ayrımından sağ tarafa dönerek ilçeye gelebilirler.
Ankara istikametinden gelecekler Gerede sapağından Samsun yoluna dönüp İsmetpaşa Kemikli mevkinden önce sağ, sonra sol istikame dönerek eskipazar ilçesi önünden geçip Karabük üzerinden Yenice İlçesine geçebilirler.
Bu arada Eskipazar üzerinden Mengen ilçesine geçmek suretiyle de Yenice’ye ulaşım mümkün. Fakat bu yolun çok dar ve sarp geçişlere sahip olması nedeniyle pek tavsiye edilmemektedir. Mecera yaşamak isteyenler bu yolu tercih edebilirler.

Demiryolu : Karabük il merkezindenve Zonguldak’tan Yenice’ye demiryolu ile ulaşım mümkündür.

Havayolu : En yakın 1. havalimanı Çaycuma ilçesindedir.

DOĞA ve TURİZM

Ormanlarımızda, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan çok çeşitli ağaç türlerinin bir arada bulunması, bunların dünyada ender görülen çap ve boya ulaşmış olmaları bilim ve eğitim bakımından önem arz eden nadir rastlanan, kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler ve türlerin seçkin örneklerini ihtiva ettiği için Tabiatı Koruma Alanı olarak ayrılmıştır. Genetik özelliklerinin devamlılığını sağlamak, ilmi araştırmalar ve eğitim amaçlı çalışmaların hizmetine sunmak, nadir tabiat parçalarını gelecek nesillerin istifadesine milli bir miras olarak bırakmak amacıyla oluşturulan bu alanlar nesli tükenmeye yüz tutmuş yaban hayatı bakımından da çeşitlilik gösterdiğinden görülmeye değer yerlerdendir. Geyik, karaca, ayı, domuz, sansar, kurt, tavşan gibi yaban hayvanları, çulluk, güvercin, tahtalı güvercin, alakarga, atmaca, doğan ile çeşitli kuşlar mevcuttur. İlçemiz akarsu ve derelerinde kırmızı benekli alabalık bulunmaktadır.Yenice Ormanları 1999 Yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Avrupanın biyolojik çeşitlilik açısından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanı içinde tanımlamıştır.

İlçe, 17-18 Ekim tarihlerinde yapılan Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları açılışı sonrasında alternatif doğa turizmi hayranlarının ilgisini çekmeye başlamıştır.

Doğal yapısı itibariyle, kanyoning, çadırlı kamp, dağcılık, kaya tırmanışı, rafting gibi her türlü doğa sporuna elverişli olan Yenice’de, özellikle Karabük-Yenice yolu üzerinde bulunan Şeker Kanyonu, kanyoning yapmaya elverişli olmasının yanı sıra, Kaymakamlığımız tarafından bu alana yapılan yürüyüş parkurları ile eşsiz doğa güzellikleri arasında sakin ve huzurlu yürüyüş ve bisiklet turu imkanı sunmaktadır. Kanyonun kayalıkları kaya tırmanışına da uygundur.

Her mevsim farklı güzellikler sunan Yenice Ormanlarında özellikle sonbaharda 15 Ekim-30 Aralık tarihleri arasında foto safari yapılabilir.

Gezilebilecek Yerler

Gökpınar Yaylası: Ormancılık alanında araştırma yapan bilim adamlarının her yıl bilimsel çalışmalar yaptıkları bir yerdir. Yenice ormanlarının genel özelliklerini taşır.

Göktepe Tabiat Parkı: Geleneksel Zümrüt Yenice Göktepe Şenliklerinin yapıldığı Göktepe Tabiat Parkı(Göktepe Yaylası), ilçenin en güzide ve halk tarafından yaz ayları boyunca dinlenmek ve piknik yapmak üzere tercih edilen orman içi sayfiye yeridir. İlçe Merkezine 9 Km. mesafededir.

Acısu : Böbrek ve romatizma hastalarının şifa niyetine kullandıkları acısu kaynaklarından en bilineni olan Sarıot, orman bölgesinde olup, Yenice’ye 30 Km. mesafededir.

Şeker Kanyonu: Karabük-Yenice Karayolu’nun 3. Km. yer alan Şeker Mevkiinden başlayan kanyonun toplam uzunluğu 6,5 Km. olup, 2 Km.’den yol geçmekte ve sonra 4,5 Km. kanyoning yapmaya elverişli uzun bir alandır. Kanyonda yer yer zorlu geçişler ve daralmalar olup, bazı yerlerde yüzmek zorunlu hale gelmektedir. Kanyon yüksekliği 100 metreden başlayıp 250 metreye kadar yükselmektedir. Kanyonun kayaları kaya tırmanışları için uygun bir yapıya sahiptir. Şeker Kanyonu hakkında detaylı bilgi için buraya dokunabilirsiniz.

Bölgede aynı zamanda henüz turizme açılmamış bir çok tarihi kalıntı ve mezarlar mevcuttur.

Diğer İlçeler de burada;

Adres

Adres:

Yenice Kaymakamlığı, Yenice Karabük

Web:

Çalışma Saatleri

Pazartesi

08:30 - 17:30

Salı

08:30 - 17:30

Çarşamba

08:30 - 17:30

Peşembe

08:30 - 17:30

Cuma

08:30 - 17:30

Cumartesi

-

Pazar

-

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Aykut 6 Eylül 2018 15:06
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek

Çokkk Güzel

Yenice sevdalısı 5 Haziran 2018 16:15
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek

Yeşillikler cenneti