Eskipazar’da Öğrencilik

Eskipazar Nerede, Nasıl Gidilir? Eskipazar’da Hayat Nasıldır? Eskipazar’da Gezilecek Yerler? Eskipazar’da Ne Yenir, Eskipazar’ın Sosyal Hayatı gibi bir çok sorularınız ve merak ettikleriniz var.

Eskipazar, tarihi yapısıyla Karabük’ün en eski ilçelerindendir. Karabük’e 35 km uzaklıktadır. Ankara, İstanbul, Amasya tarafından gelindiğinde ilk “Mermer” olarak adlandırılan şehirler arası karayolu üzerinde bulunan bölgeye ulaşılır. Otobüs ile gelirseniz Eskipazar’a gitmek için burada ineceksiniz ve taksi veya servis aracıyla şehir merkezine gidebilirsiniz.

Eskipazar’ın küçük, sakin bir ilçe oluşuyla bir ay gibi kısa bir içersinde ilçe merkezindeki tüm insanlarla tanışmasanız bile göz aşinalığınız olacak ve bir süre sonra hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Şehrin küçük oluşu sizlere çok daha rahat bir öğrencilik imkanı sunacaktır.

İlçede bankacılık hizmeti olarak Ziraat, Halk ve İş Bankası bulunmaktadır.

Yıllarca sanayileşmeden ve teknolojik gelişmelerden uzak kalan Eskipazar, Bayındır köyü civarına kurulacak olan yeni Organize Sanayi Bölgesi ile yakın bir gelecekte hızla sanayileşeceğinin sinyallerini vermeye başladı.
Umarız ki bu sanayileşme neticesinde yüzyıllardır yaşattığı nadide gelenekleri kaybolmaz.

Köklü bir tarihe sahip olan Eskipazar halkının gelenek ve göreneklerinde fazla değişim olmamıştır. Örneğin hala kadınlar yoldan geçen bir erkeğin yolunu kesmemek için bekler, erkek geçtikten sonra yoluna giderler. İlçe ve köylerin ortak mallarının yapılmasında, onarılmasında, tamirinde imece usulü ile çalışma elbirliği yaparak işi bitirme, onları koruma, gözetleme halen devam etmektedir. Yardımlaşma ve dayanışma sürdürülmektedir.

İlçe ve köylerinde Ramazan ayında “oruç açtırmak” bir gelenek halini almıştır. Her yıl Ramazan ayında her hane sahibi sıra ile, gücü nispetinde misafir çağırarak oruç açtırma adı altında bir akşam yemeği verir. Nüfusu az olan köylerde oruç açtırmaya köyün hepsi çağrılır. Kadınlar oruç açılan evde, erkekler ise genelde Cami ile bitişik olan odada oruç açarlar. Oruç açma organizasyonu köyün özelliğine göre sıra ile yapılır.

Eskipazar çevresinde, özellikle köylerde rastlanan güzel geleneklerden biri de Cuma Yemekleridir. Her Cuma öğlen saatlerinde Cami de yemek verilir. Özellikle köye gelen misafirler için hazırlanan yemek verme işi köyde sırayla her ev tarafından yapılır.

Dini bayramların arifesinde “ziyrat” adı verilen dini merasim yapılır. Burada tüm koşuların katılmasıyla her evden gelen helva ve ekmekler biraraya toplanır. Toplanan ekmek ve helvalar karıştırılarak çocuklara öncelik verilerek herkese dağıtılır. Kur’an-ı Kerim ve dualar okunur. Aynı gün mezarlıklar ziyaret edilir, dualar okunur. Bayram namazlarına yediden yetmişe herkes katılır. Bayram namazlarından sonra camii önünde büyükler sıra olur, küçükler büyüklerin öperek bayramlarını kutlarlar, bayramlaşmadan sonra, hangi mahallede yemek verileceği camii önünde halka duyurulur ve o mahalleye topluca gidilerek bayram yemeği yenir. İlçe 5 mahalleden oluşmaktadır. Bayramın ilk iki günü her mahallede yemek verilir.Yemek veren mahallede bulunanlar kendileri yemek yemez, diğer mahalleden gelen misafirlere ikramda bulunurlar. Buna yemek nöbeti denilir. Bayram nöbeti olan mahallede yemek nöbeti olan mahalleden biri yemek yerse köy çeşmelerindeki oluğa atılır.

Her yıl 6 Mayıs Hıdırellez günü için köy halkı birkaç gün evvelinden hazırlığa başlar. Köyden bol miktar para ve yumurta, pirinç, bulgur, fasulye, nohut, soğan gibi yiyecekler toplanır, yemek yapmak için hazırlanır. Kurban kesmek isteyenler bir gün önceden keser. Toplanan parayla da eksik yiyecekler alınır.
6 Mayıs sabahı köyün kadın ve erkekleri bir arada toplanıp yemek yapmağa başlarlar. Öğlene kadar çok çeşitli yemekler toplanır. Öğlene kadar Mevlid-i Şerif okunur ve tüm köylü yemeği hep beraber orada yer ve dua eder.

Eskipazar tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için buraya dokunabilirsiniz.

Eskipazar’da Nereleri gezebilirsiniz?
  • Hadrianapolis Antik Kenti
  • Akkaya Termal ve Travertenleri
  • Sarı Travertenler
  • Çetiören Mesire Yeri
  • Asar Antik Yerleşimi (Kimistene)
  • Göletler
  • Yaylalar
  • Tarihi Saat Kulesi
  • Tarihi Sarı Kale

Diğer İlçeler de burada;

 

Nasıl giderim - rotayı planla - Karabük Öğrenci Rehberi

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed