Karabük Nerede, Nasıl Gidilir? Karabük’te Hayat Nasıldır? Karabük’te Gezilecek Yerler? Karabük’te Ne Yenir, Karabük’ün Sosyal Hayatı gibi bir çok sorularınız ve merak ettikleriniz var.

Karabük Üniversitesini kazandınız ama Karabük hakkında pek bilginiz yok. İçinizde üniversiteli olmanın sevinciyle beraber hiç görmediğiniz bilmediğiniz, sadece coğrafya kitaplarında okuduğunuz küçük bir şehre gitmenin korkusu var.
Korkmayın!
Tereddüt duymayın!
Belki bilerek, belki bilmeyerek çok iyi bir tercih yapmışsınız.
Onun için mutlu olun!
Bilin ki, o kocaman şehirlerde okurken çekebileceğiniz eziyetlerin hiç birini Karabük’te çekmeyeceksiniz.
Emin olun, çok güzel bir öğrencilik yılları yaşayacaksınız.
Biz, sizin adınıza eminiz. Çünkü büyük şehirlerde okumanın eziyetini, yokluğunu, bıkkınlığını çok iyi yaşadık.

Göreceksiniz; Karabük sizin şehriniz, mutluluğunuz, huzurunuz, başarılarınız, arkadaşınız, sevgiliniz, aşkınız olacak. Bunu en iyi okulu bitirip giderken anlayacaksınız ve söyleyeceksiniz yanaklarınızdan akan yaşlara…
Yeşilliğinde ki onlarca ton rengini bir daha görememe korkusu saracak yüreğinizi; tıpkı toggy broder’ın yazısında olduğu gibi…
Yazıyı okumak için buraya dokunun.

Şimdi size basit, standart ve teknik bilgiler verelim o korkarak geleceğiniz şehrimiz hakkında;
Karabük yüzölçümü: 4109 Km²
Karabük Rakım : 270 Metre
Karabük İl Merkezi Nüfusu: 117557 Kişi (2015 ) (neredeyse herkes birbirini tanır)
Karabük Toplam Nüfusu: 236978 Kişi (2015)
İl Trafik Kodu: 78
İl Telefon Kodu: 370

Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Karabük, Kuzeyinde Bartın(80 Km), Doğusunda Kastamonu (112 Km) Batısında Zonguldak (102 Km) Güney doğusunda Çankırı (193 Km.) Güney batısında Bolu (134 Km.) bulunmaktadır. Karabük, Ankara’ya (215 Km.) İstanbul’a (396 Km.) uzaklıktadır.

Karabük’ün Merkez ilçesi ile beraber 6 İlçesi, 1 Beldesi ve 277 Köyü bulunmaktadır. Bunlar; Merkez, Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice.

Karabük’ün bazı özellikleri sıralamak gerekirse;
  • En önemli yaylalar, Avdan Yaylası, Dede Yaylası, Sorkun Yaylası, Uluyayla, Göktepe Yaylası, Sarıçiçek Yaylası ve Boduroğlu Yaylası’dır.
  • Karabük’ün doğal güzellikleri arasında kanyonların ayrı bir yeri vardır. Daha çok Safranbolu’da kireçtaşı tabakalarının derin biçimde yarılması ile kanyonlar ortaya çıkmıştır. Bölgenin arazi yapısını ilgi çekici hale getiren bu kanyonların başlıcaları İncekaya Kanyonu Düzce (Kirpe) Kanyonu, Tokatlı ve Sakaralan (Tekekurum)’dır. Yenice’de yer alan Şeker Çayı ise 6,5 km. uzunluğunda, kenarları oldukça dik ve yüksek olan Şeker Kanyonu’nu oluşturmuştur.
  • İlde yer alan Bulak (Mencilis) ve Hızar Mağarası en tanınmış olanlarıdır. 6.502 m uzunluğu ile Türkiye’nin 4. büyük mağarası olan Bulak (Mencilis) mağarasında karstik oluşumlar ve bir yer altı nehri bulunmaktadır. Ayrıca, Sipahiler Köyü’nde bulunan ve 61 basamakla çıkılan bir mağara bulunmaktadır.
  • Karabük ilinin en önemli akarsuyu Araç ve Soğanlı çaylarının birleşmesi sonucu oluşan Filyos Irmağı’dır.
  • Dağların geniş yer kapladığı Karabük’te ormanlar son derece yaygındır.

Karabük, öğrencilerin rahatlığı bakımından en rahat ve huzurlu yaşayabilecekleri bir şehirdir. Tek sıkıntı ev kiralarının yüksek olması. Fakat bu da her geçen gün yeni yurtların açılmasıyla yavaş yavaş düzene girmekte.

Her yer yürüme mesafesinde; koşmanıza bile gerek yok…
Karabük’te her yere yürüyerek gitmeniz mümkün (tabii yeterli zamanınız var ise). Şehir merkezinin çarşısı (alışveriş noktaları) 5 ana caddeden oluşmakta ve toplam büyüklüğü 1700 metre civarında. Yani yürüyerek 30 dakikada tüm çarşıyı gezebilirsiniz. Toplamına mecburiyet caddesi de diyebilirsiniz. Fakat biliyoruz ki ayda bir “belki” geleceksiniz şehir merkezine.
Toplu taşıma araçlarını keyfiyetiniz den kullanacaksınız. Büyük şehirlerde olsa o mesafe için ne minibüse, ne de otobüse binersiniz ama nedendir, psikolojik midir nedir yine de toplu taşıma aracına bineceksiniz. Yalnız son zamanlarda 100.Yıl, Beşbinevler ve diğer civar mahallelerde ikamet eden öğrenciler ulaşımda bisikleti tercih etmeye başladılar. Kampüs alanına bisikletle gidiyor. Hem spor, hem de tasarruf…

Sosyal Yaşam ve Eğlence

Sosyal yaşam, eğlence ve çeşitli aktiviteler için öğrenciler genellikle 100.Yıl mahallesini ve 8 km uzaklıktaki Safranbolu ilçesini tercih ederler.  Merkezde bir çok iş yeri saat 21:00’de kapanırken Safranbolu ve 100.Yıl mahallesinde neredeyse sabaha kadar hizmet vermekte.

Karabük’te Emniyet

Karabük küçük bir şehir olduğu için pek huzursuzluk olmaz. Olsa da çok kısa bir sürede olumsuzluk ortadan kaldırılır. Sizlerinde takdir edeceğiniz gibi serseri tipler her yerde vardır. Rahatsız edildiğiniz ve/veya bir olumsuzluğun olduğu durumlarda hemen 155‘i arayın! Karabük Emniyet Müdürlüğünün öğrenim huzuru konusunda çok hassas davrandığından emin olabilirsiniz.

Ve şunu çok iyi bilin ki, “Karabük’te bir kere yaşadınız mı bir daha kopamazsınız!
Bunu da en güzel Karabük Üniversitesi öğrencisi toggy broder’ın yazısı anlatır herhalde… Buraya dokunup yazıyı mutlaka okumalısınız.

Ulaşım

Karayolu : Safranbolu’ya karayolu ile üç ayrı yönden ulaşmak mümkündür. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 80 km. sonra Karabük’e varılır. İlçenin kuzey yönünde Bartın ili ile ve doğu yönünde Kastamonu ili ile bağlantısı vardır.

Demiryolu : Karabük il merkezine kadar demiryolu ile ulaşım mümkündür. Karabük – Zonguldak arası ulaşım için demiryolu ulaşımı tercih edilebilir.

Havayolu : En yakın 1. havalimanı 122 km uzaklıktaki Kastamonu Havalimanı’dır. Karayolu ile 1 saat 40 dk. sürer. 2. havalimanı ise 240 km mesafede bulunan Ankara Esenboğa’dır. Karayolu ile 2 saat 25 dk sürer.

İletişim kurmaktan çekinmeyin!
Merak ettiğiniz konu hakkında bizimle iletişim kurabilir ve bilgi talep edebilirsiniz. Amacımız, öğrencilerimize yardımcı olabilmek.

Diğer İlçeler de burada; 

Adres

Adres:

Karabük. Karabük/Merkez

Çalışma Saatleri

Pazartesi

7x24

Salı

7x24

Çarşamba

7x24

Peşembe

7x24

Cuma

7x24

Cumartesi

7x24

Pazar

7x24

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed