Ovacık

Yıllarca bir köşede unutulmuş köy görünümlü ilçe olan Ovacık, son yıllarda yöre insanlarının yatırıma önem vermesi ve yöresine sahip çıkmasıyla gelişmeye başlamıştır.

İlçe merkez nüfusu 2 bin civarında olan Ovacık’ın yaylaları, tarihi eserleri, tabi güzellikleri, yaygınlaşmaya başlayan arıcılığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. İlçede sinema, kulüp, salon ve buna benzer eğlence yerleri bulunmamaktadır.

İlçe ve köylerinde Türk Milli kültürü yaşanmaktadır. Sanayileşmenin ve teknolojik gelişmelerin etkisi dışında kalmış olan İlçe ve köyleri genel olarak, kapalı toplum özelliği taşımaktadır. Bu durumun tabii neticesi olarak, İlçenin köylerinde milli gelenekler toplum hayatına hakim bir haldedir. Köylerde halen köy odaları bulunmakta, geleneksel Türk misafirperverliğinin en güzel örnekleri bu köy odalarında sergilenmektedir. Odalar, sosyal olayların tartışıldığı, düğün nişan, dini bayramlarda çok sayıda insana hizmet etmeğe elverişli mekanlar olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Dini bayramların arifesinde ziyrat adı verilen dini merasim yapılır. Burada tüm koşuların katılmasıyla her evden gelen helva ve ekmekler bir araya toplanır, buradan toplanan ekmek ve helvalar karıştırılarak toplananlara dağıtılır ve dualar okunur.

Ovacık ilçesine nasıl gidilir?

Karabük‘den yaklaşık 50 km mesafede olan Ovacık’a Karabük şehirlerarası otobüs terminalinden her saat başı hareket eden mini ve midibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Diğer İlçeler de burada;

Adres

Adres:

Ovacık Kaymakamlığı Ovacık Karabük

E-posta:

-

Çalışma Saatleri

Pazartesi

08:30 - 17:30

Salı

08:30 - 17:30

Çarşamba

08:30 - 17:30

Peşembe

08:30 - 17:30

Cuma

08:30 - 17:30

Cumartesi

-

Pazar

-

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed