Safranbolu Nerede, Nasıl Gidilir? Safranbolu’da Hayat Nasıldır? Safranbolu’da Gezilecek Yerler? Safranbolu’da Ne Yenir, Safranbolu’nun Sosyal Hayatı gibi bir çok sorularınız ve merak ettikleriniz var.

Safranbolu, sosyal hayatıyla, güzelliğiyle, saygısı ve sevgisiyle Karabük Üniversitesinde okuduğu için öğrencilerimize gurur yaşatan ve mutlu olmasını sağlayan Dünya Miras Şehri.

Safranbolu, Karabük’ün bir ilçesi olmasına karşın tüm özellikler bakımından Karabük’ten çok üstün bir yapıya sahiptir. Mevsim şartları ne olursa olsun yıl boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilir.

Safranbolu, geleneksel Türk toplum yaşamının özelliklerini kent ölçeğinde yaşatan, tarihi ve kültürel eserlerini tüm insanlara sunan bir örnek bir kenttir. Sahip olduğu zengin kültürel miras ve bu mirasın korumadaki başarısı Safranbolu’yu bir dünya kenti ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmasını sağlamıştır.

Daha çok Eski Türk Evleri ile tanınan Safranbolu, tarihi boyutuyla, doğal güzellikleriyle ve kent ölçeğinde korumacılıkta örnek oluşturmasıyla gün geçtikçe daha çok ilgi görmektedir. 1200’ü koruma altında olan sayısız kültürel eseri bulunan Safranbolu, bugün kent ölçeğinde en iyi korunan yer olarak anılmaktadır.

Safranbolu’ya Ulaşım

Karayolu : Safranbolu’ya karayolu ile üç ayrı yönden ulaşmak mümkündür. Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılarak 80 km. sonra Karabük’e varılır. İlçenin kuzey yönünde Bartın ili ile ve doğu yönünde Kastamonu ili ile bağlantısı vardır.

Demiryolu : Karabük il merkezine kadar demiryolu ile ulaşım mümkündür. Karabük – Zonguldak arası ulaşım için demiryolu ulaşımı tercih edilebilir.

Havayolu : En yakın 1. havalimanı 122 km uzaklıktaki Kastamonu Havalimanı’dır. Karayolu ile 1 saat 40 dk. sürer. 2. havalimanı ise 240 km mesafede bulunan Ankara Esenboğa’dır. Karayolu ile 2 saat 25 dk sürer.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

Daha çok Eski Türk Evleri ile tanınan Safranbolu, 1200’ü koruma altında olan sayısız kültürel esere sahiptir.

Evler şehrin iki bölümünde toplanmışlardır. Bunlardan ilki kışlık evlerin bulunduğu Çarşı kesimi, diğeri yazlık evlerin bulunduğu Bağlardır.

Kentin turistik ve tarihi eserlerinin yoğunlaştığı bölge Çarşı kesimidir. Bu bölge kuzeydeki Kale ile güneydeki Hıdırlık tepelerinden izlenebilir. Üzerinde iki anıt mezar bulunan Hıdırlık Tepesi, eski dönemlerde açık hava namazgahı olarak kullanılmıştır. Bu tepeden kentin anıtsal eserlerini bir arada görmek mümkündür.

Kale ve çevresi ilk yerleşim alanıdır. Bu tepede bulunan Eski Hükümet Binası, halen çalışmakta olan 200 yıllık Saat Kulesi ve artık kullanılmayan Hapishane Binası kentin görülmeye değer tarihi eserleridir.

Kentte 25’in üzerinde tarihi önemi bulunan cami bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri Köprülü Mehmet Paşa ile Sultan III. Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşanın yaptırdıkları, kendi adları ile anılan camilerdir.

Hizmete açılan Cinci Hanı ile halen kullanılmakta olan Cinci Hamamı, Sultan Deli İbrahim’in danışmanlığına kadar yükselen Safranbolulu Cinci Hoca tarafından yaptırılmış olup, kentin görülmeye değer eserlerindendir.

Safranbolu’da üretim ve ticaret, Lonca sistemi ile yürütülen çeşitli çarşılarda yapılmaktaydı. Bugün halen üretimin sürdüğü Demirciler, Bakırcılar, Kalaycılar ve Semerciler Çarşıları kentteki el işçiliginin devamını sağlamaktadır. Restore edildikten sonra el sanatları satış merkezi haline gelen tarihi Yemeniciler Arastası ve çevresindeki dükkanlarda Safranbolu’ya özgü hediyelik eşya satılmaktadır.

Yörük Köyü

Safranbolu-Araç yolu üzerinde, Safranbolu’ya Kente 13 km. uzaklıktaki Yörük Köyü, açık hava müzesi niteliğindedir. Ulaşım taksi ile mümkündür.

Koruma altında bulunan ev ve sokakların tümü bakımlıdır. Kaymakçıoğlu Konağı , Sipahiler Konağı, Ahşap Cami ve sanat galerisi olarak restore edilen Çamaşırhane gezilebilir. Köyde gözleme ve baklava yenilebilir, çeşitli hediyelik eşya satın alınabilir. Konaklama yeri bulunmamaktadır.

Doğal Güzellikler

Safranbolu tarihi eserleri ve evlerinin yanı sıra ilgi çekici doğal güzelliklere de sahiptir. Yoğun orman alanları, kanyonlar ve vadiler piknik yapmaya elverişli olduğu kadar yürüyüş, tırmanma ve bisiklet gibi diğer turistik etkinliklere de olanak sağlamaktadır.

İncekaya Su Kemeri ve kanyonu, görkemli evlere sahip Yörük Köyü, Bulak ve Hızar Mağaraları, Hacılarobası ve Üçbölük Köyü civarındaki Kaya Mezarları, Düzce Kanyonu, Sarıçiçek Yaylası ve Uluyayla, Gürleyik Piknik Alanı kentin diğer turizm alanlarıdır.

SAFRANBOLU GEZİ PROGRAMI

Tarihi Çarşı Bölgesinde gezi

 • Hıdırlık Tepesinden panorama (Namazgah, Türbe, Anıt mezar)
 • Kaymakamlar Gezi Evi
 • İzzet Mehmet Paşa Camii
 • Manifaturacılar çarşısı
 • Demirciler, Bakırcılar Çarşısı
 • Cinci Hanı
 • Köprülü Mehmet Paşa Camisi ve Güneş Saati
 • Yemeniciler Arastası
 • Kale, Eski Hükümet Konağı -Kent Tarihi Müzesi, Saat Kulesi
 • Havuzlu Asmazlar Konağı

Yörük Köyü Gezisi

 • Sipahioğlu Gezi evi
 • Çamaşırhane
 • Konarı Dipsiz Göl

Bağlar bölgesi gezisi

Safranbolu Önemli Telefonlar

Kaymakamlık : (+90-370)712 11 80
Belediye : (+90-370)712 41 16
Polis : (+90-370)712 12 22
İl Turizm Müdürlüğü : (+90-370)712 12 29
Turizm Danışma : (+90-370)712 38 63

İletişim kurmaktan çekinmeyin!
Merak ettiğiniz konu hakkında bizimle iletişim kurabilir ve bilgi talep edebilirsiniz. Amacımız, öğrencilerimize yardımcı olabilmek.Diğer İlçeler de burada;

Çalışma Saatleri

Pazartesi

7x24

Salı

7x24

Çarşamba

7x24

Peşembe

7x24

Cuma

7x24

Cumartesi

7x24

Pazar

7x24

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Konumu
Personel
Hizmet
Yiyecek
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed