Karabük Neden İthal Adaylara Mahkum Ediliyor?

Karabük İthal Adaylar diyarımı ki 250 bin nüfuslu şehirde sanki aklı başında hiç kimse kalmamışta dışarıdan gelen aday adayları seçimler öncesi boy göstermeye başladı.

Kasım 18, 2023 - 22:36
Kasım 19, 2023 - 11:41
 0  87
Karabük Neden İthal Adaylara Mahkum Ediliyor?

Karabük İthal Adaylar diyarımı ki 250 bin nüfuslu şehirde sanki aklı başında hiç kimse kalmamışta dışarıdan gelen aday adayları seçimler öncesi boy gösterip şov yapıyor.

Bu ithal aday adayları, Karabük’ün siyasi partiler tarafından nasıl keklik gibi görüldüğünün en basit göstergesidir. Karabük, 250 bin nüfuslu bir il olmasına rağmen, siyasi partilerin yerel seçimlerde aday belirleme sürecinde dışarıdan gelen aday adaylarına muhtaç bırakılıyor. Bu durum, Karabük’ün kendi içinden yetişen, sorunlarını bilen, çözüm üretebilen, halkın güvenini kazanmış yerli adaylara haksızlık olduğu gibi, Karabük’ün siyasi kimliğine de zarar veriyor.

Karabük sıradan bir şehir mi?

Karabük, Türkiye’nin önemli sanayi ve eğitim merkezlerinden biridir. Demir-çelik sektörünün öncüsü olan Karabük Demir Çelik Fabrikası (KARDEMİR) gibi devasa bir değerlere, aynı zamanda tarihi ve kültürel bir mirasa sahiptir. Safranbolu ise UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir ilçe olması avantajıyla bölgeye dünya genelinde bir değer katmaktadır. Ormanlarıyla, yaylalarıyla, hayvancılık ve tarım alanlarındaki başarılarıyla ülkenin en önemli şehirlerinden biridir Karabük. Hiçbir şey olamamış olsa bile Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) kuruluşuyla Cumhuriyet’in ilk sanayi hamlesine ev sahipliği yapmıştır Karabük.

Böylesine önemli bir ilin, ilçelerinin ve beldelerinin siyasi partilerin gözünde kimsesiz, aptal, yeteneksiz bir yer olarak görülmesi kabul edilemez. Karabük’ün kendi içinden çıkan, Karabük’ün sorunlarını yaşayan, Karabük’ün geleceğini planlayan, Karabük’ün halkıyla bütünleşen yerli adaylara ihtiyacı vardır. Dışarıdan gelen, Karabük’ü tanımayan, Karabük’le bağı olmayan, Karabük’ü sadece bir basamak olarak gören ithal adaylar, Karabük’ün siyasi iradesine ipotek koymaktadır.

İthal Adaylar Karabük için Çare Değil, Sorundur

Karabük’ün ithal aday sorunu, siyasi partilerin merkeziyetçi, antidemokratik, popülist ve rantçı anlayışının bir sonucudur. Siyasi partiler, Karabük’ün kendi özgün dinamiklerini, taleplerini, beklentilerini göz ardı ederek, kendi çıkarları doğrultusunda aday belirleme sürecini yürütmektedir. Siyasi partiler, Karabük’ün yerel yönetimlerine, Karabük’ün halkına değil, kendi genel merkezlerine, kendi liderlerine, kendi yandaşlarına hizmet edecek adaylar aramaktadır. 

Karabük’ün ithal aday sorununa karşı çıkmak, Karabük’ün halkının, sivil toplumun, basının, akademisyenlerin, iş dünyasının, kısacası Karabük’ün tüm bileşenlerinin görevidir.

Karabük’ün halkı, kendi kaderini belirleme hakkını kullanarak, kendi iradesini ortaya koymalıdır.

Karabük’ün sivil toplumu, Karabük’ün sorunlarını, çözümlerini, taleplerini, beklentilerini dile getirerek, siyasi partilere baskı yapmalıdır.

Karabük’ün basını, Karabük’ün gerçek gündemini, Karabük’ün gerçek aday adaylarını, Karabük’ün gerçek seçmenini yansıtarak, siyasi partileri aydınlatmalıdır.

Karabük’ün akademisyenleri, Karabük’ün vizyonunu, Karabük’ün stratejisini, Karabük’ün potansiyelini ortaya koyarak, siyasi partilerin yetkili mercilerini yönlendirmelidir.

Karabük’ün iş dünyası, Karabük’ün ekonomisini, Karabük’ün kalkınmasını, Karabük’ün istihdamını sağlayarak, siyasi partilerin yerli aday adaylarını desteklemelidir.

Karabük’ün ithal aday sorunu, Karabük’ün siyasi kimliğini, Karabük’ün yerel demokrasisini, Karabük’ün kalkınmasını tehdit eden bir sorundur. Bu sorunun çözümü, Karabük’ün kendi içinden çıkacak, Karabük’ün kendi değerlerine sahip çıkacak, Karabük’ün kendi halkına hizmet edecek yerli adaylardır. Karabük’ün yerli adayları, Karabük’ün kimsesiz, aptal, yeteneksiz olmadığını, Karabük’ün güçlü, akıllı, yetenekli olduğunu gösterecektir.

Karabüklüler olarak bu duruma sessiz kalmamalıyız. Yerel seçimlerde yerli aday adaylarına destek vererek Karabük’ün kaderini değiştirebiliriz. Karabük’ü tanıyan, Karabük’e değer veren, Karabük’e hizmet etmek isteyen yerli adayları tercih ederek Karabük’ü daha iyi bir yere getirebiliriz. Karabük’e sahip çıkarak Karabük’ün hak ettiği saygıyı duyulmasını sağlayabiliriz. 

Kim Bu İthal Aday Adayları

Şimdi diyeceksiniz ki kim bu ithal aday adayları.

Onlar, nüfus kütüğü Karabük ili olup da haritada neredeyse yerini unutmuş onlarca yıldır şehrinden bihaber yaşayanlar.

Onlar, hayatının bir kısmını şehrinde geçirmiş ama herhangi bir neden veya şartlardan dolayı sonradan başka şehirlere göçmüş seçim zamanı doğduğu yeri hatırlayanlar.

Onlar, ömrü boyunca hiç Karabük'e gelmemiş ama nüfusa bağlı olduğu şehir burası olunca "aday adayıyım" diye ortaya atılanlar.

Onlar, bir şekilde Karabük'le organik bağı olup da seçimden seçime Karabük'ü hatırlayıp utanmadan sıkılmadan "hizmet için tekrar geldim" diye ortalığa fırlayanlar.

Neden?

Karabük ve ilçeleri, neden ithal adaylara mahkûm ediliyor? 

Akıllı insanlar mı kalmadı?

Yoksa Karabük ve ilçeleri, uzaktan çok mu saftirik görünüyor...

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow