Bulak (Mencilis) Mağarası

Bulak (Mencilis) Mağarası Safranbolu’daki 3 milyon yıllık mağara…

Karakteristik tarihi evleriyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, barındırdığı bir diğer doğa harikası ile de dünya gündemine gelmeye hazırlanıyor.

Safranbolu’ya ve Karabük’e 8 km uzaklıktaki Bulak (Mencilis) mağarası, 6 km toplam uzunluğu, karstik erimelerle oluşan dikit ve sarkıtları, şifalı çamuru, içinde bulunan bir şelale ve iki ayrı gölüyle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Bulak (Mencilis) Mağarasının girişine 157 basamaktan oluşan dik bir merdivenden çıkılarak ulaşılıyor.

400 metrelik bölümü tüm ziyaretçilere açık olan Bulak (Mencilis) Mağarasının geri kalan kısımları özel eğitimli rehberler tarafından en fazla 10 kişilik gruplara gezdiriliyor ve bu gezi yaklaşık 9 saat sürüyor.

15 derecelik sabit ısısı olan ve astım ve bronşit hastalarının tedavi amaçlı havasını soluduğu mağaranın son noktasının girişe göre yüksekliğinin 281 metre olduğu belirtiliyor.

Mağarann iç yüzeyindeki dokunun zarar görmemesi için flaşla fotoğraf çekmek ve duvarlara dokunmak yasak.

Mağara içindeki en ilgi çekici yerlerden biri de, mağaracılık literatürüne Ajda’nın yatağı olarak geçen, balçık bir çamurun bulunduğu kesimdir. Cilt bakımı için faydalarıyla bilinen bu yere, ziyaretçilerin daha iyi görebilmeleri için bir seyir terası yapılmıştır.Safranbolu’da Gezilecek Yerler ve Bilgileri için lütfen buraya dokunun.

Bulak (Mencilis) Mağarasına nasıl gideceğinize dair bilgilere aşağıdaki ROTAMI PLANLA butonuna dokunarak ulaşabilirsiniz.


Adres

Adres:

Mencilis Mağarası 78000 Bulak Köyü/Karabük Merkez/Karabük

E-posta:

-

İletişim Kurun
Rotamı Planla

Çalışma Saatleri

Pazartesi

09:00 - 18:00

Salı

09:00 - 18:00

Çarşamba

09:00 - 18:00

Peşembe

09:00 - 18:00

Cuma

09:00 - 18:00

Cumartesi

09:00 - 18:00

Pazar

09:00 - 18:00

Çalışma saatleri mevsimsel olarak farklılık gösterebilir.

Talep Listesi

Bu işletmenin sahibi misiniz? Sisteme üye olup içeriği yönetme hakkını alabilir ve yeni içerikler ekleyebilirsiniz. +90 545 7632475 nolu telefondan yardım alabilirsiniz.

Listeleme Talep Et

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Hizmet
İlgi
Personel
Ulaşım
Memnuniyet
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed