Şeker Kanyonu Yenice, Ülkemin hemen her bölgesi çok özel güzellikler barındırır. Doğusundan batısına, her nereye giderseniz, zihninize kazınacak çok farklı, çok özel, çok etkileyici doğa harikaları bulursunuz.

 

Karabük’ten yola çıkınca Yenice’ye kadar, ırmakla dans edersiniz, öyle sık ayak değiştirir ki kafanız karışır, sarhoş olursunuz. Su bir sağa bir sola, yol bir sağa bir sola yer değiştirir sürekli. 19 tünel den geçer yol. Karayolu bir tünele girerken, ırmağın arkasından karşı tepeden tren çıkar, tırtıl kapışması gibi bir araba girer bu tünele bir tren girer diğerine.


Yollar ruhun saçlarını savurur usul usul, uzar kısalır. Gurbete doğruyla seyahat, ezer içinizi acıtır. Gurbetten eve dönüşse, eser ılık meltemler başınızda, keyiflendirir. Karabük’le Yenice arası Türkiye’min en özel yollarından biri, ne gurbet ne sıla, gidiş yönünüz ve nedeniniz akılınızda kalmaz. Sebebiniz ne olursa olsun, doyumsuz seyirlik manzaralar, tarifsiz güzellikler sunar gözlerinize. Arabayı kullananın dikkatini dağıtır diğerleri, heyecanla bir şeyler göstererek şuraya bakın, şu kayalara, şu ağaçlara, şu derinliklere. Gösterdikleri ve heyecanları bitmez, ilk defa görenler için değildir bu heyecan, on kere görseniz bile gönlünde esintiler oluşturan, muhteşem bir tablonun içindesindir.

Yenice’ye 3 km kala yolun solunda Şeker Irmağı yolunuzu böler. Araçtan inip serinlemek için bir dalıp çıkalım derseniz, iliklerinize kadar hissettiğiniz soğuklukla titreyerek çıkarsınız. Şeker Irmağı civarın en soğuk ve en hızlı akan suyudur. Kireç miktarı daha fazla olduğu için sütümsü beyaz görünür derin yerlerde. Arabayı sağa çekip azıcık yürüyelim ile kurtulamazsınız. 6.5 kmlik bir kanyon sizi çağırır serinliğine. 1.5 km kadar araca izin veren kanyon, yürüyüş için elverişli muazzam manzaralar içerir.
Yol yürüyüş mesafesini kaybettiğinde, daralan ve sıkışan yerlerde, daha

ileriye ulaşmak isteyenleri soğuk suyuna girmeye mecbur ediyor Şeker Kanyonu. Yüzmeden geçilmeyecek belli mesafelerde sırılsıklam ve titreyerek rüzgarı, nemi, genzinize sinip, hayallerinize geçişler yapan, davetkar rutubet kokusunu, doya doya çekiyorsunuz ciğerlerinize.

Haftalık turlarla gidilip bölgenin küçük bir kısmı bile olsa Şeker Kanyonu ve civardaki doğal kaya oyukları, eski mağaralar, yabani bitkiler, temiz hava, serin ve dingin ortam tadılıp yaşanmalı.
Daha önce yaşamadığınız kadar konsantre bir huzur duygusunu hücrelerinize kadar yaşayacağınızın garantisini veririm.

Güzel yerler vardır, gider görür eğlenirsiniz. Yanınızdaki sevdikleriniz ve onların verdiği keyifli zamanlarla güzel anılar kısmına kayıt edilir zihninizce. Ancak Şeker Kanyonu o grup yerlerden değil. Tek başına gelip yalnızlıktan, keyif alınacak bir yer. İçine derinine gidildikçe, insanın içine kendi içine doğru çekilip sürüklendiği, durma isteğinizin ortamın büyüsü ile devre dışı bırakıldığı bir yer. Saran sessizliği ile tılsımlı atmosferinde, kendine bağlayan izler bıraktığı, orada geçirilen zamanı ve içindekileri değil, sadece orayı, saf duru haliyle kendini, insanın ruhuna mıhlayan mühürleyen bir yer.


Kanyonların en büyük özelliği utangaçtırlar, ne kadar ısrar ederseniz o kadar kapanırlar. Hangi süper makineyi kullanırsanız kullanın oradaki o muhteşem görseli kayır etmenize izin vermez. Hiçbir kanyon resmedilmez, sadece hissederek dokunarak, kayıp düşüp, ıslanarak yaşanır.
Bilgi: Yukarıdaki yazı ve resimler sekerkanyonu.com sitesinden alıntıdır.

Adres

Adres:

Şeker Köprüsü, 78700 Saray Köyü/Yenice/Karabük

E-posta:

-

İletişim Kurun
Rotamı Planla

Talep Listesi

Bu işletmenin sahibi misiniz? Sisteme üye olup içeriği yönetme hakkını alabilir ve yeni içerikler ekleyebilirsiniz. +90 545 7632475 nolu telefondan yardım alabilirsiniz.

Listeleme Talep Et

Özellikler

En iyi Parkurlar

Devasa Anıt Ağaçlar

Türkiye'nin en büyük blok ormanları

Ekoturizm Merkezi

Bir İnceleme Bırak

captcha-input
Fiyat
Ulaşım
Personel
Temizlik
Memnuniyet
Yayımlanıyor ...
Derecelendirmeniz gönderildi
Lütfen bütün alanları doldurun
Captcha check failed
Naim Akca 9 Mart 2015 12:16
Price
Location
Staff
Services
Products

Şeker kanyonu bir cennet vadisidir. Ölmeden önce gelin ve görün. A ‘nı yaşayın. Mekanı ciğerlerinize çekin.