Başkan Köse Dünya Mimarlık Günü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Safranbolu ’nun Mimar Belediye Başkanı Elif Köse, Dünya Mimarlık Gününü yayımladığı bir mesajla kutladı

Ekim 2, 2023 - 18:13
 0  11
Başkan Köse Dünya Mimarlık Günü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, 2 Ekim Dünya Mimarlık Gününü yayımladığı bir mesajında, "Safranbolu mimarisini geleceğe hep birlikte taşıyacağız" dedi.

Başkan Köse Safranbolu gibi Dünya’nın göz bebeği bir şehirde mimar bir Belediye Başkanı olarak görev yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, UNESCO Miras kentinin eşsiz mimarisini son nefesine kadar koruyacağını ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalar yapacağını belirtti.

Her sene Ekim ayının ilk Pazartesi günü, 1996 yılında Uluslararası Mimarlar Birliği Kongresi’nde alınan kararla Dünya Mimarlık günü olarak kutlanıyor. 27 yıldır mimarlık mesleğini başarı ile sürdüren, Safranbolu tarihine ilk kadın Belediye Başkanı olarak adını yazdıran Elif Köse yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi;

"Anıt eserleri 17. yüzyıl ve sivil mimarisi 18. yüzyıllar arasında oluşan, 2 bin yıllık Tümülüs’teki örgü duvar tekniği örnekleri 20. yüzyılda inşa edilen konaklarda bile görülen, kanyonlar üzerine kurulduğu için deprem sarsıntılarını az hissetmesi sağlanan, evleri kayaların üzerinde konumlandırma ile depreme karşı dayanıklılığı arttırılan, çapraz çatkı sistemi ile modern yapılara ışık tutan, içindeki suyu akan ağaçları sonbaharda keserek ahşabın kalitesinin en üst seviyeye taşınması düşünülen bu eşsiz mimarinin içinden gelerek mimarlık mesleğini seçtim. İpek Yolu üzerinde oluşan tarih, kültür şehri Safranbolu’da 27 yıldır sürdürdüğüm mimarlık mesleğimi siz değerli halkımızın takdiri ile Belediye Başkanı olarak devam ettirmenin mutluluğu içindeyim. Tüm birikimimi Safranbolu’muza aktarmak, bu şehrin tarihi dokusunun korunmasını sağlamak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla, UNESCO Dünya Miras kentimizin her bir köşesinde iz bırakarak mesai arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Mimar adaylarının ve tüm mimarların 2 Ekim Dünya Mimarlık günü kutlu olsun."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow