Başkan Köse Hadrianopolis'te Bulunan Tohumları İnceledi

Organik ata tohumlarına özel önem veren Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Hadrianopolis Antik Kenti’nde bulunan tohumları inceledi.

Kasım 15, 2023 - 23:29
Kasım 15, 2023 - 23:09
 0  18
Başkan Köse Hadrianopolis'te Bulunan Tohumları İnceledi

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde "Batı Karadeniz’in Zeugması" olarak bilinen Hadrianopolis Antik Kenti’ne ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Köse, 1700 yıllık tarihi kentte yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 1600 yıllık tohumlara hayran kaldı.

Hadrianopolis Antik Kenti, Roma döneminde 4. yüzyılda kurulmuş ve MS 2. yüzyılda Roma imparatoru Hadrian’ın adını almıştır. Antik kentte bulunan mozaikler, kiliseler, sarnıçlar, kaya mezarları ve diğer mimari kalıntılar, bölgenin kültür ve tarih zenginliğini gözler önüne sermektedir.

Safranbolu’da yetiştirirse şaşırmayın!

Genetiği bozulmamış ata tohumlarına büyük önem veren ve bu konuda bir çok yerel ürünü coğrafi işaretlerle Safranbolu'ya kazandıran Başkan Köse gördüğü tohumlar karşısında hayranlığını gizleyemedi.

Başkan Köse, antik kentte devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceledi ve Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Çelikbaş ve ekibinden bilgi aldı. Başkan Köse, kazılarda günümüze kadar korunan 1600 yıllık tohumların bulunduğunu ve bunların bir mucize olduğunu söyledi. 

Başkan Köse, “1700 yıllık tarihi Kent Hadrianapolis’te günümüze kadar ulaşan bir mucizeye tanık olduk. Yapılan kazı çalışmalarında günümüze kadar korunan 1600 yıllık tohumlar bulundu. Bu tohumlar, bize geçmişten gelen bir miras ve bir hazine. Bu tohumları korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi. Kazı çalışmalarını yürüten Karabük Üniversitesi ekibine bölgemize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyor, başarıların devamını diliyorum” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow