İsrailli İş İnsanları Kıbrıs'ta Konut İnşa Ediyor

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, İsrailli iş insanlarının Kıbrıs'ta konut inşa ettiğini iddia etti. Akay, bu iddianın olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Kasım 22, 2023 - 21:35
 0  22
İsrailli İş İnsanları Kıbrıs'ta Konut İnşa Ediyor

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen 2024 yılı bütçe görüşmelerinde önemli iddiaları gündeme taşıdı. Akay, Kıbrıs'ta İsrailli iş insanlarının konut inşa ettiğini öne sürdü.

Akay, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Kıbrıs'la ilgili bir durum tespitini paylaşmak istiyorum. Özellikle Kıbrıs'ın İsrail'e bakan kısmında Yahudi kökenli iş adamlarının binlerce dönüm araziler aldığını ve konutlar yaptığını, aynı şekilde Ukrayna-Rusya savaşından Yahudi kökenli iş adamlarının bu bölgeye geldiklerini duyuyoruz. Gazze'deki kesinlikle tasvip etmediğimiz bu vahşet dolu savaş ortamı içerisinde oradaki Filistinlilerin yurtlarını terk etmek zorunda kaldığı bir ortamda, Güney Akdeniz'de 10 trilyon doları aşan enerji kaynağı göz önünde bulundurulduğunda Kıbrıs topraklarında bu tip yapılaşmanın olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili Kıbrıs'ta neler oluyor? Bu durumla alakalı çalışmanız var mı?"

Akay'ın bu iddiaları, Kıbrıs'ta ve Türkiye'de gündem yarattı. Bazı uzmanlar, bu iddiaların doğru olabileceğini ve Kıbrıs'ın güvenliğini tehdit edebileceğini savundu.

Akay'ın Kıbrıs'ta konut inşa eden İsrailli iş insanları olduğuna dair iddialarına Kıbrıslı ve Türkiyeli yetkililerden henüz yanıt gelmedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow