KBÜ’de Mülteci ve Sığınmacılara Aşçılık Eğitimi Sertifikaları Verildi

Eğitimleri tamamlanan mülteci ve sığınmacılara KBÜ’de Aşçılık ve Fast Food Hizmetleri Eğitimi Sertifikaları düzenlenen program ile verildi.

Kasım 30, 2023 - 08:31
 0  13
KBÜ’de Mülteci ve Sığınmacılara Aşçılık Eğitimi Sertifikaları Verildi

Karabük Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (KABÜSEM) ve Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma Dayanışma ve Destekleme Derneği (MSYD) iş birliğiyle Karabük’te ikamet eden göçmen, sığınmacı ve şartlı mültecilerin mesleki gelişimlerini sağlamak amacıyla düzenlenen Aşçılık ve Fast Food Hizmetleri Eğitimi sertifika törenine Rektör Prof. Dr. Fatih Kırışık katıldı.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi uygulama mutfağında gerçekleştirilen sertifika törenine, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni, Genel Sekreter Lütfü Köm, Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bayram, Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Kırmacı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Rektör Kırışık, Karabük Üniversitesi olarak mülteciler ve sığınmacılar için sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini belirterek, “Bu projeler, hem onların mesleki gelişimlerine hem de topluma uyumlarına katkı sağlıyor. Aşçılık ve Fast Food Hizmetleri Eğitimi, bu projelerden biri. Bu eğitimi alan arkadaşlarımız, hem kendilerine hem de ailelerine faydalı olacak bir meslek edindiler. Ayrıca, Türk kültürüne ve mutfağına da aşina oldular. Bu eğitimi veren KABÜSEM ve MSYD’ye teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu eğitimi alan arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Umarım aldıkları sertifikalar hayatlarında yeni kapılar açar” dedi.

KABÜSEM Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir de, KABÜSEM olarak mülteciler ve sığınmacılar için farklı alanlarda eğitimler düzenlediklerini söyleyerek, “Bu eğitimler, onların mesleki yeterliliklerini artırmak, istihdam olanaklarını geliştirmek ve toplumsal uyumlarını sağlamak amacıyla veriliyor. Aşçılık ve Fast Food Hizmetleri Eğitimi, bu eğitimlerden bir tanesi. Bu eğitimde, arkadaşlarımız hem teorik hem de uygulamalı olarak aşçılık ve fast food hizmetleri konusunda bilgi ve beceri kazandılar. Bu eğitimi veren MSYD’ye, eğitmenlerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MSYD Karabük Şube Müdürü Mehmet Ali Yıldız da, MSYD olarak Karabük’te 2018 yılından beri faaliyet gösterdiklerini belirterek, “MSYD, mülteciler ve sığınmacılar için sosyal uyum, psikososyal destek, eğitim, sağlık, koruma ve barınma gibi alanlarda hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. Karabük’te de bu hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, KABÜSEM ile iş birliği yaparak Aşçılık ve Fast Food Hizmetleri Eğitimi düzenledik. Bu eğitim, arkadaşlarımızın hem mesleki hem de sosyal gelişimlerine katkı sağladı. Bu eğitimi veren KABÜSEM’e, eğitmenlerimize ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Rektör Kırışık, eğitimi tamamlayan mülteci ve sığınmacılara sertifikalarını verdi. Tören, hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow