KBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

KBÜ Diş Hekimliği Fakültesinde, klinik aşamasına geçen 73 öğrenci için önlük giyme töreni düzenlendi. Törene üniversite yönetimi, akademisyenler ve aileler katıldı.

Kasım 23, 2023 - 16:30
Kasım 23, 2023 - 16:31
 0  17
KBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

Karabük Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Önlük Giyme Töreni gerçekleştirildi. Törende, diş hekimliği mesleğine ilk adımı atan 73 öğrenciye beyaz önlükleri giydirildi.

Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda yapılan törene, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz ve Prof. Dr. Elif Çepni, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özdemir, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ak, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Müslüm Kuzu, Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erkan Doğan, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nihat Yılmaz, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, 22 Kasım Diş Hekimleri Günü’nü kutlayarak, öğrencilere başarılar diledi. Solmaz, “Beyaz önlük giymenin hekimler, hemşireler, sağlık personeli için önemi, bir manevi bir anlamı var. Sizler tabii birinci sınıftan itibaren laboratuvar uygulamalarında, temel bilimler derslerinde önlük giyiyorsunuz ama kliniğe başlarken önlük giymenin ayrı bir anlamı var. Hepinizi kliniğe başlamasından ve beyaz önlük giymenizden dolayı tebrik ediyorum hem öğrencilik hayatınızda hem de meslek hayatınızda başarılar diliyorum” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özdemir ise, diş hekimliği eğitiminin zorlu bir süreç olduğunu belirterek, öğrencilerin bu aşamaya gelmek için çok çalıştıklarını söyledi. Özdemir, “Diş Hekimliği eğitimi, teorik, pratik, klinik öncesi ve klinik eğitimlerini içeren zorlu bir süreçtir. Öğrencilerimiz teorik eğitimlerinin çoğunu ve klinik öncesi eğitimlerinin de hepsini başarı ile tamamlayarak bu aşamaya geldiler. Şimdi onları mesleklerinin gereği olan çok önemli bir klinik eğitim süreci bekliyor. Şimdiden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Genç bir fakülte olmamıza rağmen bu yıl ilk dönem mezunlarımızı vermenin haklı gurunu yaşıyoruz. Fakültemizi bilim rehberliğinde geliştirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi de, öğrencilere meslek hayatlarında başarılar dileyerek, “Değerli öğrenciler, hocalarınızdan öğreneceğiniz ve deneyimleyeceğiniz her bilgiye kıymet verin, onların tecrübelerinden faydalanın. Hekim olduğunuzda üniversite sıralarında ve klinik uygulamalarda öğrendiğiniz her bilgi size yol gösterici olacaktır. Her zaman iyi bir hekim olmak için çok çalışın ve dünyadaki medikal gelişmeleri yakından takip edin. Hekimliğin temelinde sevgi, şefkat ve merhamet gibi insani değerler vardır. Sevgili öğrenciler, bugün giyeceğiniz beyaz önlük, temizliğin, saflığın, dürüstlüğün, alçak gönüllülüğün, merhametin, çalışkan olmanın, asaletin, vicdanlı olmanın, bilgeliğin, kararlı olmanın, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan tüm insanlığa hizmet aşkının ve başkasının derdiyle dertlenebilmenin simgesidir. Giyeceğiniz geleceğiniz bu beyaz önlüklerin anlamını idrak ederek hayatınızı şekillendirip mesleğinizi icra edin” diye konuştu.

Konuşmaların ardından klinik sürecine başlamak için önlük giymeye hak kazanan 73 öğrenci, sahneye çıkarak önlüklerini giydi. Öğrenciler, meslek yeminini okuyarak, diş hekimliği mesleğine ilk adımlarını attı. Tören, öğrencilerin aileleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow