Karabük’te Ayılar Tren Kazalarında Can Veriyor

Karabük’te ormandan demir yoluna inen ayılar, trenlerin çarpması sonucu telef olmaya devam ediyor

Kasım 6, 2023 - 14:19
 0  17
Karabük’te Ayılar Tren Kazalarında Can Veriyor

Karabük’te ormandan demir yoluna inen ayılar, trenlerin çarpması sonucu telef oluyor. Son bir ay içinde aynı bölgede iki ayı tren kazasında hayatını kaybetti.

Karabük’ün merkeze bağlı Cemaller köyü yakınlarındaki demir yolunda dün akşam saatlerinde bir ayı trenin altında kaldı. Trenin çarptığı ayı, olay yerinde can verdi. Vatandaşlar, durumu Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi’ne bildirdi. Ekipler, telef olan ayıyı inceledikten sonra gömdü.

Bu, son bir ay içinde aynı bölgede yaşanan ikinci ayı tren kazası oldu. 12 Ekim tarihinde de yine Cemaller köyü yakınında bir ayı, raylara girdiği sırada trenin çarpması sonucu ölmüştü.

Ayıların demir yoluna inmesinin nedeni, ormanlardaki yiyecek bulma zorluğu olarak tahmin ediliyor. Ayıların, demir yolunun kenarındaki bitkileri yemek için ormana yaklaştıkları, ancak trenlerin sesini duyamadıkları için kazaya kurban gittikleri belirtiliyor.

Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili yaptıklrı açıklamada, “Ayılar, ülkemizin en büyük memeli hayvanlarıdır. Ormanlarımızın doğal zenginlikleridir. Ancak son zamanlarda demir yolu kazalarında can veren ayılar bizi üzüyor. Bu kazaların önlenmesi için demir yolu güzergahında ayıların geçiş noktalarını belirleyip, trenlere uyarı levhaları koyduk. Ayrıca ayıların yiyecek ihtiyacını karşılamak için ormanlara yem bırakıyoruz. Vatandaşlarımızdan da ayıların yaşam alanlarına saygı göstermelerini ve ayılarla karşılaştıklarında paniğe kapılmamalarını istiyoruz” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow