Safranbolu'ya Büyük Övgü: Türkiye'nin İtalya'sı

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Safranbolu'yu Türkiye'nin İtalya'sı olarak nitelendirdi. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Safranbolu'nun tarihi ve kültürel değerlerine dikkat çeken Ortaylı, "Lütfen fazla tahrip etmeden Safranbolu'yu bol bol gezmeye çalışalım" dedi.

Aralık 25, 2023 - 12:14
 0  108
Safranbolu'ya Büyük Övgü: Türkiye'nin İtalya'sı

Safranbolu'nun UNESCO'ya dâhil edilişinin 29. yılı etkinlikleri kapsamında Safranbolu Belediyesi'nin davetini kırmayarak Safranbolu halkına konferans veren Prof. Dr. İlber Ortaylı yaklaşık 60 yıl sonra geldiği Safranbolu'yu Hürriyet gazetesinde kaleminden dökülen satırlara "Türkiye'nin İtalyası Safranbolu" başlığı ile ekledi.

Ortaylı, yazısında Safranbolu'nun tarihi ve kültürel değerlerine vurgu yaptı. Safranbolu'nun sakinlerinin baba konaklarında ve evlerinde oturmayı bir asalet ve görkem sorunu olarak ele aldıklarını belirten Ortaylı, "O yüzden de bugünlere kadar ulaştılar" dedi.

Ortaylı, UNESCO'nun Safranbolu'yu Dünya Mirası Listesi'ne dahil etmesinin hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade etti. Ortaylı, "Açgözlü sermayeyi çeker. Mesken ve arsa pahalığına arttırır. Bunlar tedbir alınacak konulardır" diye konuştu.

Safranbolu'nun mistik havasına da değinen Ortaylı, "1912'den, Balkan faciasından beri de Batı Trakya'dan göç edenlerle yerlilerin uyumlu ortamında özgün bir kültür ortaya çıktı" dedi.

Ortaylı, yazısının sonunda Safranbolu'nun tarihi ve kültürel değerlerinin korunması için çağrıda bulundu. Ortaylı, "Lütfen fazla tahrip etmeden Safranbolu'yu bol bol gezmeye çalışalım. Bazı seminerleri, konserleri burada tertipleyelim" dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow