Yazıköy İmar Planına İtiraz Edenlere Başkan Sözen’den Müjde

İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, itirazların ivedi bir şekilde değerlendirileceğini ve Yazıköy’e has bir imar planı yapılacağını müjdeledi.

Kasım 27, 2023 - 17:29
 0  157
Yazıköy İmar Planına İtiraz Edenlere Başkan Sözen’den Müjde

Safranbolu ilçesine bağlı Yazıköy Köyü’nde, nazım ve uygulama imar planı çalışmalarına itiraz eden köylülerin sorunlarının giderilmesi için İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen gereken önemi gösterdi. Sözen, itirazların ivedi bir şekilde değerlendirileceğini ve Yazıköy’e has bir imar planı yapılacağını müjdeledi.

Yazıköy Köyü, Karabük’ün tarihi ve doğal güzellikleriyle meşhur bir köyüdür. Geçtiğimiz günlerde bu güzel köyün doğalgaz alması için büyük çabalar sarf edildi ve iyi bir sonuç elde edildi. Ancak, köyün nazım ve uygulama imar planı çalışmaları sırasında bazı sorunlar ortaya çıktı. Köylüler, imar planının köyün tarihi dokusuna, meskûn mahal ve köy merkezine zarar vereceğini, arazilerinin değer kaybedeceğini ve mağdur olacaklarını belirterek plana itiraz ettiler.

İtirazların son günü olan bugün, İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, Yazıköy Köyü’ne giderek köylülerle bir araya geldi. Sözen, itirazların ivedi bir şekilde değerlendirileceğini ve köylülerin mağduriyetlerinin en aza indirilmesi için çalışılacağını söyledi. Sözen, ayrıca, köylülerin taleplerini göz önünde bulundurarak alternatif bir plan önerisini dikkate aldıklarını ve Yazıköy’e has bir imar planı yapılacağını müjdeledi.

Sözen, “Bizler, bu konu üzerinde Yazıköy Muhtarımız ve İhtiyar heyeti ile köylülerimizin taleplerini göz önünde bulundurarak alternatif bir plan önerisini dikkate aldık. Burada ivedi bir şekilde oluşturulacak komisyon tarafından tüm şikâyetler incelenecek ve mağduriyetlerin en aza indirilmesi için çalışılacak. Temennimiz 18. Maddeye ihtiyaç duyulmadan yaşanan mağduriyetlerin giderilmesidir. Aynı zamanda meskûn mahal ve köy merkezlerine dokunulmadan bir imar çalışması üzerinde yoğunlaştık. Bu itirazları değerlendirirken ki temel amacımız bir şehir merkezinde imar planı yapar gibi değil de Yazıköy’e has bir imar planı yapar gibi çalışmak en büyük temennimizdir.” dedi.

Sözen, Yazıköy Muhtarı Deniz Tüzer, Harita Mühendisi Kübra Akgül ve imar planını yapan proje müellifleri ile de görüştü. Oluşturulacak komisyonda bu kişilerin de yer alacağını belirtti. Sözen, Yazıköy’e has bir imar planı yapılmasıyla köyün tarihi ve doğal dokusunun korunacağını, köylülerin arazilerinin değer kazanacağını ve köyün daha yaşanabilir bir hale geleceğini ifade etti.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow