Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Aralık’ta Başlıyor: İşte Cezalar ve Kurallar

Ulaştırma Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, ticari araçlar 1 Aralık 2023 - 1 Nisan 2024 tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunda. Aksi halde 2.568 TL ve 10 ceza puanı uygulanacak.

Kasım 27, 2023 - 20:09
 0  29
Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Aralık’ta Başlıyor: İşte Cezalar ve Kurallar

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, karayollarında güvenli seyahat etmek için kış lastiği kullanımı önem kazanıyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, ticari amaçlı yolcu veya yük taşımalarında kullanılan araçlar, 1 Aralık 2023 ile 1 Nisan 2024 tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunda.

Kış lastiği kullanmayan araç sahipleri, 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre 2.568 TL para cezası ve 10 ceza puanı ile karşı karşıya kalacak. Ayrıca, bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine izin verilecek.

Kış lastiği uygulaması, şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobilleri kapsıyor. Bu araçlarda kullanılacak kış lastiklerinin, kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 mm, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise 1,6 mm’den az diş derinliği olmaması gerekiyor.

Kış lastiği uygulamasının şehir içi taşımacılıkta ise, ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenmesi ve uygulanması öngörülüyor. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında da bu husus göz önünde bulundurulacak.

Ulaştırma Bakanlığı, hava şartlarının gerektirmesi halinde, kış lastiği uygulamasının süresini 1 ay artırabilecek. Vatandaşların huzur ve güvenliği için alınması gereken tüm tedbirlerin uygulanmasına aralıksız devam edileceği bildirildi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow