KBÜ Fen Fakültesinde Akademik ve İdari Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Karabük Üniversitesi Fen Fakültesi, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi Akademik ve İdari Kurul Toplantısını Rektör Prof. Dr. Fatih Kırışık’ın katılımıyla yaptı.

Kasım 30, 2023 - 08:00
 0  16
KBÜ Fen Fakültesinde Akademik ve İdari Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Karabük Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından düzenlenen 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi Akademik ve İdari Kurul Toplantısı, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni, Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Gökoğlu, akademik ve idari personel katıldı.

Toplantıda, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında yapılacak ve yapılması planlanan çalışmalar, akademik ve idari personelle ilgili gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, Fen Fakültesi hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

Rektör Kırışık: “Bilim merkezli öğrenci dostu üniversite olacağız”

Toplantıda konuşan Rektör Kırışık, üniversitenin yeni dönemdeki misyonu, vizyonu ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Rektör Kırışık, “Bilim merkezli öğrenci dostu üniversite” sloganıyla yola başladıklarını belirterek, “Biz bilimsel anlamda ne kadar gelişirsek, ne kadar ilerlersek, öğrencimize de o kadar katkı sunabiliriz. Aksi takdirde öğrencimize sunduğumuz katkı oldukça düşük kalacaktır. Öğrencimize sunacağımız şeyler, yaptığımız akademik çalışmalar sonucunda ortaya çıkan güncel dünyanın ulaştığı son nokta. Hatta bizim dünyanın ulaştığı son noktanın ötesine geçici hamleler yapmamız gerekiyor ki dünyada bilimde öne geçelim, önder olalım, lider olalım. Bunu oldukça önemsiyoruz. O nedenle bilim merkezli olmamız gerekiyor, bilimi odağımızı almamız gerekiyor” dedi.

Rektör Kırışık, Türkiye merkezli akademik çalışmalar yapmanın önemine de değinerek, “Türkiye’nin neye ihtiyacı var, hangi alanda, hangi konuda gelişmeye ihtiyacı var? Onu tespit edip Türkiye’nin ihtiyacı olan bilimsel araştırmaları, çalışmaları, patentleri, modelleri üretmemiz bizim için son derece faydalı olacaktır. Genelde de dünyada böyle bir yaklaşım var. Yaptığım araştırmalarda farklı ülkelerdeki akademisyenlerin kendi ülkelerini öncelik alarak kendi ülkelerinin ihtiyaçlarına yönelik bilimsel araştırmalar yaptıklarını gördüm. Tabii bu yüzde 100 değildir ama genel olarak böyle bir tablo karşımıza çıkıyor. O halde ‘Türkiye’nin hangi alanında neye ihtiyacı var, nasıl bir gelişme yakalanırsa Türkiye bu noktada ilerleme kaydeder?’ diye mutlaka bilimsel çalışmalarımızla Türkiye merkezli bir perspektifi ön plana almamız gerekiyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

Rektör Kırışık, sonuç odaklı çalışmalar yaparak daha hızlı başarıya ulaşılabileceğini vurgulayarak, “Sonuç odaklı çalışmalar yapmamız gerekiyor. Yani ‘Ben şunu yaptım, bunu yaptım’ demek yerine ‘Ben şunu yaptım, bunun sonucunda da şu çıktı ortaya çıktı’ dememiz gerekiyor. Bu çok önemli. Çünkü sonuç odaklı çalışmalar bizi daha hızlı başarıya götürecek. Bizim yapacağımız çalışmaların sonucunda ortaya çıkan ürünler, patentler, modeller, projeler, makaleler, kitaplar, bunlar bizim başarımızın göstergesi olacak. Bunları arttırmamız gerekiyor. Bunları arttırdığımızda hem üniversitemizin hem de ülkemizin bilimsel anlamda gelişmesine katkı sunmuş olacağız” dedi.

Rektör Kırışık, Fen Fakültesinin akademik üretim konusunda oldukça iyi durumda olduğunu söyleyerek, “Patent konusu yine önemli. Gerçekten bu noktada Fen Fakültemizi takdir ediyorum. Epeyce bir patent alınmış. Bu da son derece önemli, güzel bir gelişme. Bunları gerçekten yoğunlaştırmak, arttırmak lazım. Hocalarımızı tebrik ediyorum. Hem Prof. Dr. Necla Çakmak hocamızı, hem Prof. Dr. Hakan Tahtacı hocamızı, hem Dr. Öğr. Üyesi Sedef Şişmanoğlu hocamızı tebrik ediyorum. Bunlar da gerçekten önemli kıymetli değerler. Son 5 yıllık akademik üretimde gerçekten Fen Fakültemiz oldukça iyi bir durumda, tebrik ediyorum gerçekten bu bizim için çok kıymetli bir başarı” dedi.

Toplantı, Rektör Kırışık’ın akademik ve idari personele başarı dilekleriyle sona erdi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow