KBÜ Başak Cengiz Mimarlık Fakültesine Uluslararası Ödüller

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi, Uluslararası Altın Trezzini Ödülleri’nde iki kategoride ödül aldı. Projeler, müze koleksiyonuna eklendi.

Kasım 30, 2023 - 08:08
 0  15
KBÜ Başak Cengiz Mimarlık Fakültesine Uluslararası Ödüller

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, Uluslararası Altın Trezzini Mimarlık ve Tasarım Ödülleri’nde iki kategoride ödül kazandı. Projeler, dünya çapında müze koleksiyonuna eklendi.

Dünya çapında müze koleksiyonuna eklenecek sanatsal açıdan değerli projelerin uzman seçimini gerektiren tek mimari ödül olma özelliğine sahip Uluslararası Altın Trezzini Mimarlık ve Tasarım Ödülleri’nin 6’ncısı, 72 ülkeden bin 229 başvuru ile gerçekleştirildi. Ödüller, St. Petersburg’da düzenlenen tören ile sahiplerini buldu.

Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi, yarışmada iki kategoride ödül almaya hak kazandı. Doç. Dr. A. Esra Bölükbaşı Ertürk, Doç. Dr. Çiğdem Bogenç, Dr. Öğr. Üyesi Bahar Sultan Qurraie, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Özeren, Arş. Gör. Mustafa Haki Eraslan, Arş. Gör. Hasan Söylemez, Arş. Gör. Edibe Begüm Özeren, Öğr. Gör. Pakize Küsmez, Hilal Eraslan, Nural Ünal, Menşure Tuçe Özyurt, İsmail Er tarafından hazırlanan “Pinhan” proje önerisi, “Müze için En İyi Mimari Tasarım” kategorisinde altın sertifikaya layık görüldü. Proje, 2022 yılında "Konya Alaeddin Tepesi II. Kılıçarslan Köşkü ve Kazı Alanı Mimari Fikir Proje Yarışması"nda da 2. Mansiyon ödülü kazanmıştı.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi “Proje 7” dersi kapsamında ders yürütücüleri Doç. Dr. Beyza Onur ve Arş. Gör. Dr. Fuat Fidan koordinasyonunda Mimarlık Bölümü öğrencisi Abdelwahid Abdoulaye Hisseine ise “Garden Neighborhood” isimli projesiyle “Öğrenci Tarafından Gerçekleştirilen En İyi Bina veya Tesisi Projesi” kapsamında mansiyon ödülünü aldı.

Ödül kazanan projeler, St. Petersburg Devlet Müzesi ve Sergi Merkezi’nde sergilendi. Ayrıca, projeler, Uluslararası Altın Trezzini Mimarlık ve Tasarım Ödülleri’nin müze koleksiyonuna eklendi.

Uluslararası Altın Trezzini Ödülleri için başvurular Şubat 2024’ten itibaren kabul edilecek.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow