KBÜ’de Sanal Gerçeklikle Sağlık Eğitimi Kongresi Devam Ediyor

Karabük Üniversitesi, Erasmus+ projesi kapsamında sanal gerçeklikle sağlık eğitimi kongresi düzenliyor. Kongrede geriatrik bireylerde ilk yardım eğitimi konusu işleniyor.

Aralık 7, 2023 - 14:08
 0  32
KBÜ’de Sanal Gerçeklikle Sağlık Eğitimi Kongresi Devam Ediyor

Karabük’te sanal gerçeklik teknolojisi ile sağlık eğitiminde yenilikçi bir adım atan Karabük Üniversitesi, "Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi"ni gerçekleştiriyor. Kongre, 6-7 Aralık 2023 tarihlerinde Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde online olarak yapılıyor.

Artırılmış Gerçeklik ile Geriatrik Bireylerde İlk Yardım Eğitimi

Kongrenin ana teması, artırılmış gerçeklik ile geriatrik bireylerde ilk yardım eğitimi. Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyayla sanal nesnelerin bir arada görüntülendiği bir sistemdir. Artırılmış gerçeklik, sağlık eğitiminde hem teorik hem de pratik bilgilerin kazanılmasında etkili bir yöntemdir. Artırılmış gerçeklik, öğrencilerin gerçekçi senaryolarla karşılaşmasını, problem çözme becerilerini geliştirmesini, risk almadan deneyim kazanmasını sağlar.

Kongre, Karabük Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi, Almanya’dan HHK GmbH Humane Hausliche Krankenpflege ve ASG Pflege GmbH, Makedonya’dan ise SosuSv. Kirilimetodij ortaklığında planlanan ve uygulamaya geçirilecek olan Erasmus+ projesi çerçevesinde düzenleniyor. Proje, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor.

Kongrede Neler Konuşuldu?

Kongrenin ilk gününde, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin sağlık eğitimindeki uygulamaları, avantajları, dezavantajları, etik sorunları, gelecek vizyonu gibi konular ele alındı. Kongreye, çok sayıda akademisyen, araştırmacı, öğrenci ve sağlık çalışanı katıldı.

Kongrenin ikinci gününde ise, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin geriatrik bireylerde ilk yardım eğitiminde nasıl kullanılabileceği, hangi yöntemlerin uygulanabileceği, hangi sonuçların elde edilebileceği gibi konular tartışıldı. Ayrıca, proje kapsamında geliştirilen ilk yardım VR simülasyonu da katılımcılara tanıtıldı.

Kongreden Sonra

Kongrenin sonunda, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin sağlık eğitimindeki öneminin ve potansiyelinin vurgulandığı bir bildiri yayınlandı. Bildiride, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının sağlık eğitiminde daha yaygın ve etkin bir şekilde kullanılması için gerekli altyapı, standart, eğitim, araştırma, işbirliği ve destek mekanizmalarının oluşturulması gerektiği belirtildi.

Kongre, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin sağlık eğitimindeki faydalarını gösteren bir video ile sona erdi. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow