Üniversite'de Kayıt Skandalı! Düşük Puanlı Yabancı Öğrenciler Tıp ve Diş Hekimliğine Alınmış

Pamukkale Üniversitesi'nde kayıt bürosu personeli ile işbirliği yapan bir şebeke, düşük puanlı yabancı öğrencileri en az 25 bin dolar karşılığında tıp ve diş hekimliği gibi yüksek puanlı bölümlere kaydolmalarını sağlamış.

Aralık 7, 2023 - 14:58
Aralık 7, 2023 - 17:03
 0  102
Üniversite'de Kayıt Skandalı! Düşük Puanlı Yabancı Öğrenciler Tıp ve Diş Hekimliğine Alınmış

Sozcu.com.tr internet haber sitesinde yer alan Selami Aydın imzalı habere göre, Pamukkale Üniversitesi'nde kayıt bürosu personeli ile işbirliği yapan bir şebeke, düşük puanlı yabancı öğrencileri en az 25 bin dolar karşılığında tıp ve diş hekimliği gibi yüksek puanlı bölümlere kaydolmalarını sağlamış.

Soruşturma kapsamında, kayıtlarda değişiklik yapılan birimin tüm evraklarına ve bilgisayarlarına el konulduğu ifade edildi. İlk belirlemelere göre üzerindeki değişiklik yapılan kayıt sayısının 100'ün üzerinde olduğu tespit edilmiş. Bu sayının ilerleyen süreçte 140'ı bulduğu ileri sürülürken sisteme müdahale edilerek kayıtları değiştirilen öğrencilerin Afrika ülkelerinden Türk Cumhuriyetleri vatandaşlarına kadar değişiklik gösterdiği belirildi.

Diğer yandan Iraklı bir tıp fakültesi öğrencisi olan Aliridha Abdulameer Abdali Alrichab'ın kaydının silinmesi üzerine dava açtığı, bu dosya kapsamında sınav puanı 504 olan Alrichab'ın en yüksek 600 puanla bölüme yerleştirmesi yapılabilecekken sisteme 678 puanlı olarak kaydedildiği, bu sayede yapılanların ortaya çıktığı iddia ediliyor.

Haberde, ihbar üzerine idari soruşturma başlatan Pamukkale Üniversitesi’nin işlemlerde anormallikler fark etmesi üzerine olayla bağlantılı olabilecek 1 kişiyi görevden alırken, 4 personeli de açığa aldığı ve suç duyurusunda bulunduğu ifade ediliyor.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaklaşık 6 aydır soruşturma yürütüldüğü ve bu kapsamda kayıtlarda değişiklik yapılan birimin tüm evraklarına ve bilgisayarlarına el konulduğu belirtiliyor.

Pamukkale Üniversitesi'nde bir yetkili sistemin 2016 yılı öncesinde FETÖ Terör Örgütü üyeleri tarafından Türkiye'ye getirilmiş olabileceğinin de öne sürüldüğü haberin içeriğinde yer alıyor.

O dönemde Afrika ülkelerindeki devlet büyüklerinin çocuklarının yüksek puanlı gibi gösterilerek Türkiye'de çeşitli üniversitelere kayıt edildiği yönünde yaygın bir kanı olduğunu kaydederek, "Sistem bir ihbar üzerine ortaya çıkarıldı. Şebekenin kendi içindeki bir anlaşmazlıktan kaynaklı olarak ihbarın yapıldığı düşünülüyor. Bu ağ Türkiye'deki pek çok üniversiteyi içine alan bir sistem olabilir. YÖK bu konuda çok hassas. Soruşturmanın tamamlanmasını bekliyor" ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow