Karabük Üniversitesi, Türkiye İnovasyon Haftasında Yenilikçi Projelerini Sergiledi

Karabük Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda stant açarak yenilikçi projelerini sergiledi.

Aralık 5, 2023 - 08:50
 0  29
Karabük Üniversitesi, Türkiye İnovasyon Haftasında Yenilikçi Projelerini Sergiledi

Karabük Üniversitesi, Türkiye İnovasyon Haftasında stant açarak yenilikçi projelerini tanıttı. Gençlik ve Spor Bakanı ve Savunma Sanayi Başkanı projeleri inceledi.

Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük inovasyon buluşması olan Türkiye İnovasyon Haftası, 18-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TİM Başkanı Mustafa Gültepe gibi üst düzey davetliler katıldı.

Karabük Üniversitesi, etkinlik kapsamında stant açarak Karabük’te yürütülen yenilikçi projeleri sergiledi. Stantta Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve KBÜ TEKNOFEST takımlarından OWLINE takımının çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Karabük Teknokent tarafından bünyesindeki firmaların projeleri tanıtılarak, yeni iş birlikleri ve projelere yönelik görüşmeler yapıldı. Bu kapsamda Özkanlar Metal Demir Çelik Endüstrisi Anonim Şirketinin Mikro Ticari Araç projesi ile geliştirilen SHUBAR adlı Yolcu ve Eşya Taşıma amaçlı L7e-CU sınıfı X2X temelli elektrikli aracı, Humbara Games firmasının Yapay Zekalı Doğrusal Haritalama Teknolojisiyle tasarlanan Ghoul Yeah Bonny adlı yerli ve milli temalı oyunu, demir-çelik sektörüne yönelik faaliyet gösteren Sertifikalı Referans Malzeme üreten Ko-Faktör firması, savunma sanayine yönelik faaliyet gösteren Uludoğan Savunma Sanayi firmasının ise Nano İnsansız Helikopter projesi, mide kanserinin erken ve doğru teşhisi, etkili ve hedefe yönelik tedavi için hayati önem taşıyan yapay zeka alanında projeler geliştiren Codinno firması, girişimci Talha Yetimoğlu’nun sağlık sektörüne yönelik Organ Nakli Dronu Projesi ile Karabük Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi olarak yapılan 12 üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde geliştirilen projeler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öncülüğünde Tıp Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yılmaz ve Tıp Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Tahsin Çökmez, Zeynep Nida Can ve Hatice Şevval Baki, oluşturulan stantta ziyaretçilere yapılan çalışmaları ve projeleri tanıttı. Fizyoterapinin oyunlaştırılmasını amaçlayan “Therapinno” projesi başta olmak üzere sağlık ile alakalı çok sayıda yenilikçi ve patentli projeler ilgililerin beğenisine sunuldu.

Kamu ve özel sektör temsilcilerinin ziyaretleri sırasında fikir alışverişlerinde bulunuldu. Etkinlik sırasında Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Muharrem Düğenci de stantta ziyaretçiler ile buluştu ve diğer stantları ziyaret ederek olası iş birliği konularını görüştü. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Öte yandan Karabük Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden öğrencilerinden oluşan OWLINE takımı, Türkiye İnovasyon Haftası boyunca ödüllü projeleriyle büyük ilgi topladı. Türkiye İnovasyon Haftası’ndaki etkinlikte, OWLINE Ekibi’nin standını ziyaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün, projenin önemine dair ekibin üyelerinden detaylı bilgi aldı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow