CHP’li Akay’dan Torba Kanun Teklifi Eleştirisi: Anayasa’ya Aykırı

Karabük'ün CHP'li Milletvekili Cevdet Akay, torba kanundaki Huzur Hakkı düzenlemesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

Kasım 29, 2023 - 12:14
Kasım 29, 2023 - 12:16
 0  26
CHP’li Akay’dan Torba Kanun Teklifi Eleştirisi: Anayasa’ya Aykırı

CHP Karabük Miletvekili Cevdet Akay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifinde Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği kamu yöneticilerine huzur hakkı düzenlemesinin yer aldığını belirterek, bu düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

Akay, torba kanun teklifinin ekonomiye ilişkin birçok konuyu içerdiğini ancak bunların yeterli olmadığını ifade etti. Akay, özellikle mahalli idarelerin kira sertifikası ihraçlarıyla ilgili düzenlemenin seçim öncesinde yapılmasının anlamlı olmadığını, büyükşehir belediyelerinin finansman sıkıntısını gidermek için Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan izin almak zorunda kalacaklarını kaydetti.

Akay, ayrıca naylon fatura uygulamasıyla ilgili olarak EPDK’ya verilen kıymet takdiri yetkisinin sağlıklı bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı. Akay, “Bu takdir yetkisinin sağlıklı bir şekilde kullanılması gerekir. Umuyoruz ki öyle kullanılır çünkü esnekliğe müsait bir yapı olduğundan uygulamada farklı sorunları ortaya çıkaracaktır” dedi.

Akay, en çok eleştirdiği konunun ise 70. madde olduğunu belirtti. Bu maddede, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği yönetim ve danışma kurullarında görev alacak kamu görevlilerine huzur hakkı düzenlemesinin yer aldığını hatırlatan Akay, “Kamu görevlileri esasında bir yerden ücret alabilirler, farklı yerlerde görevlendirildikleri zaman 3 maaş, 4 maaş yani huzur hakkı diyelim almamaları gerekir. Buradaki Anayasa’ya uygunluk ortadan kalkmış oluyor, giderilmiş olmuyor yani Anayasa’ya aykırılık yine devam ediyor. Dolayısıyla bu şekilde kanun geçerse yine Anayasa’ya aykırı olmuş olacak” diye konuştu.

Akay, ayrıca bu düzenlemeyle kamu yöneticilerinin huzur haklarının asgari ücret tutarı üstündeki kısmının gelir vergisinden istisna tutulduğunu, bunun da eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu. Akay, “Özel sektörde böyle bir şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan, huzur hakkı alan kişilerde bu gelir vergisi kesintisi oluyor; bu da eşitlik ilkesine aykırı bir durum” dedi.

Akay, torba kanun teklifinin bu haliyle kabul edilmemesi gerektiğini, Anayasa’ya ve halkın yararına uygun olmayan düzenlemelerin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Akay, “Bu kanun teklifi, ekonomik krizi çözmekten çok, iktidarın çıkarlarına hizmet eden bir tekliftir. Bu teklifin geri çekilmesini veya revize edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow